Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] M. Korzekwa-Kaliszuk: Publiczna działalność katolików jest dziś szczególnie potrzebna

Treść

Zadaniem katolików jest dzisiaj odważne stawanie po stronie prawdy, sumienia i życia. Mamy takie czasy, kiedy publiczna działalność katolików jest szczególnie potrzebna – powiedziała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik i psycholog, w rozmowie z portalem Radia Maryja.

Zdaniem Magdaleny Korzekwy-Kaliszuk obserwowane działania lewicy są ich długofalowym planem na uzyskanie przyzwolenia na tzw. aborcję.

– Ugrupowania lewicowe próbują forsować swoje pomysły nawet w chwili, w której mają pewność, że nie zostaną one w żaden sposób wdrożone w życie, i że prawo nie zostanie zmienione zgodnie z ich życzeniem. To jest ich długofalowa strategia na to, żeby w chwili, której lewica doszłaby do władzy, żeby był przygotowany pewien grunt pod zmianę prawą na takie, które pozwalałoby na zabijanie jeszcze większej ilości dzieci – powiedziała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Dla mnie osobiście też jest wielkim rozczarowaniem, że rząd Prawa i Sprawiedliwości do tej pory nie zmienił prawa, które pozwala rocznie zabijać ponad tysiąc dzieci – podkreśliła działaczka na rzecz życia i rodziny.

– Mam tutaj na myśli nie tylko zmianę prawa, bo ta jest absolutnie konieczna. O taką zmianę prawa postulowaliśmy chociażby w ten sposób, że zbieraliśmy podpisy pod inicjatywą „Zatrzymaj aborcję”. Nie mniej jednak moje rozczarowanie wynika też z faktu, że nie mamy do czynienia z jakąś kampanią medialną, która była zapowiada przez rząd Prawa i Sprawiedliwości już w 2016 roku. Owa kampania mogłaby przygotować społeczeństwo na zmiany w prawie, które pozwalałby na ochronę większej liczby osób. Jest w tej sprawie bardzo dużo do zrobienia i moje oczekiwania wobec rządu nie ulega zmianie – wskazała psycholog.

Kolejna kadencja Prawa i Sprawiedliwości mogłaby przynieść przełom w sprawie zatrzymania tzw. aborcji.

– Ja ciągle w to wierzę, chociaż nie wiem, co się zadzieje po wyborach. Deklaracje o tym, że prawo do życia i przynajmniej ograniczenie możliwości do zabijania dzieci nienarodzonych w Polsce są czymś, na czym wielu politykom Prawa i Sprawiedliwości zależy. Słyszeliśmy takie deklaracje. Wielu posłów partii rządzącej podpisało się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o „stwierdzenie niezgodności przesłanki eugenicznej z Konstytucją RP”, więc wiemy, że przynajmniej część posłów ma wolę, aby coś w tym temacie zrobić. Najwyraźniej nie jest to grupa posłów wystarczająco silna, aby do takiej zmiany doprowadzić – mówiła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Dostęp do tzw. aborcji nie jest problemem tylko w Polsce. Problem w tym temacie ma chociażby RPA, gdzie ginekologa Jacquesa de Vosa pozbawiono prawa do wykonywania zawodu dlatego, że uznał tzw. aborcję za morderstwo.

– W RPA aborcja jest dozwolona na życzenie do 12 tygodnia ciąży, natomiast do 20 tygodnia ciąży jest możliwa, kiedy uzna się, że sytuacja finansowa kobiety w ciąży jest na tyle trudna, że orzeka się aborcję. To jest z pewnością bardzo duża furtka do tego, żeby do połowy ciąży dokonywać aborcji, natomiast obowiązuje też coś takiego jak klauzula sumienia i większość szpitali odmawia wykonywania aborcji, są jednak takie wręcz centra aborcyjne, gdzie te morderstwa są dokonywane w dużych liczbach. To, że tak właśnie został potraktowany ten ginekolog z RPA pokazuje smutną rzeczywistość. Jestem niestety pewna, że gdyby podobna sytuacja miała miejsce w Polsce, czyli jakiejś kobiecie, która byłaby zdecydowana na to, że chce zabić swoje dziecko, jakiś lekarz ginekolog stanowczo by odradzał dokonanie takiego zabójstwa, to nie mam wątpliwości, że również byłaby wielka awantura i wielki lincz na takiego lekarza. Atak na lekarzy sumienia jest bardzo silny niestety na całym świecie – podkreśliła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Istnieje realne widmo rozprzestrzeniania się prześladowań przeciwników tzw. aborcji na kolejne warstwy i grupy społeczne.

– Niestety to jest bardzo realne zagrożenie. Sporo zależy od nas i od tego, jak będziemy reagować na takie sytuacje i przypadki, i czy będziemy pozwalać na jakieś drobne przykłady dyskryminacji. Jeśli będziemy pozwalali chociażby na to, żeby spychano nasze przekonania do jakiegoś podziemia, to wówczas pomożemy takiej sytuacji. Zadaniem katolików jest dzisiaj odważne stawanie po stronie prawdy, sumienia i życia. Mamy takie czasy, kiedy publiczna działalność katolików jest szczególnie potrzebna – podsumowała psycholog.

Jakub Gronczakiewicz/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj