Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] M. Kękuś: Rada Polityki Pieniężnej musi być ostrożna, żeby w nadmierny sposób nie ,,schłodzić" gospodarki

Treść

Wskaźnik PMI w przemyśle drastycznie spadł. Jest to sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej, że należy się zastanowić nad tym, czy kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych. One działają z opóźnieniem. Dodatkowo pogarsza się koniunktura w przemyśle. RPP musi być ostrożna, żeby w nadmierny sposób nie „schłodzić” gospodarki. Trzeba walczyć z inflacją, ale musi być to zbalansowane – powiedział Mariusz Kękuś, ekonomista, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Z podanego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że inflacja w czerwcu br. wzrosła rok do roku o 15,6 procent. To najwyższy wynik od 25 lat. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług wzrosły o 1,5 procent. [czytaj więcej] 

– Mamy bardzo wysoką inflację, natomiast jeśli rozłoży się to na czynniki pierwsze, to wygląda to nieco inaczej. Z szacunkowych danych wygląda na to, że rok do roku najbardziej „rosną” paliwa – 46,7 procent, później jest gaz i węgiel – 35,3 proc., a na trzecim miejscu jest żywność – 14,1 procent. Nie jest tak, że ceny cały czas drastycznie rosną. To są wzrosty odnoszone do cen, które były w ubiegłym roku. Wzrost miesiąc do miesiąca wygląda inaczej. Miesiąc do miesiąca paliwa „rosną” o 9,4 proc., nośniki energii o 3 proc., a żywność o 0,7 procent – zwrócił uwagę Mariusz Kękuś.

Rzecznik rządu, Piotr Muller, powiedział, że to od Rosji zależy, czy inflacja sięgnie 20 procent.

– Według danych Eurostatu już dzisiaj Estonia czy Litwa mają 20-procentową inflację. To realny scenariusz. (…) Nie wiem, na ile zależy to od Rosji. Myślę, że sprawa częściowo jest w rękach osób rządzących Unią Europejską – wskazał ekonomista.

– UE musi zastanowić się nad tym, jak prowadzić politykę klimatyczną. Wprowadzenie drastycznych rozwiązań i dodatkowych obciążeń będzie napędzało inflację – dodał.

W Niemczech inflacja nieznacznie zmalała. Według ekspertów spowodowane było to rozwiązaniami wprowadzonymi przez tamtejszy rząd, czyli obniżeniem cen paliwa premium i wprowadzeniem atrakcyjnej ceny na komunikację miejską. W Polsce od kilku dni na stacjach PKN Orlen dostępna jest promocja 30 gr za litr paliwa. [czytaj więcej] 

– Każde rozwiązanie, które będzie obniżało ceny energii i paliw, będzie wpływało na obniżenie dynamiki inflacji lub jej zatrzymanie. (…) Mamy tarcze antyinflacyjne, obniżony VAT na paliwa czy energię, obniżoną akcyzę. Wszystkie rozwiązania sprawiają, że obserwujemy mniejsze skutki dla obywateli. Działania te mają jednak charakter doraźny. Jeśli nie uderzymy w prawdziwe skutki inflacji, to nie zatrzymamy wzrostu cen – powiedział ekonomista.

– Wskaźnik PMI w przemyśle drastycznie spadł. Jest to sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej, że należy się zastanowić nad tym, czy kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych. One działają z opóźnieniem. (…) Dodatkowo pogarsza się koniunktura w przemyśle. RPP musi być ostrożna, żeby w nadmierny sposób nie „schłodzić” gospodarki. Trzeba walczyć z inflacją, ale musi być to zbalansowane – dodał gość „Aktualności dnia”.

 

radiomaryja.pl

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj