[TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło: Bliski Wschód powinien pozostać bliski naszemu sercu
Treść
Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. Wciąż dochodzi do krwawych ataków w Pakistanie, Syrii czy Sudanie Południowym. Bliski Wschód powinien pozostać bliski naszemu sercu. Musimy zwrócić uwagę także na Ukrainę, która miała gwarancję bezpieczeństwa, a mimo to została zaatakowana – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.
W niedzielę 13 listopada w Polsce obchodzony jest Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Według raportu przedstawionego kilka lat temu przez przedstawiciela Ojca Świętego przy ONZ rocznie 150 tys. chrześcijan ginęło za wiarę.
– Co 3 minuty ktoś na świecie był zabijany tylko z tego powodu, że był chrześcijaninem. Dane się zmieniają. Wszystkie organizacje monitorujące wolność religijną na świecie podkreślają, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. Rozróżniamy różne formy prześladowań. Od krwawych, z którymi mamy do czynienia w Pakistanie, Syrii czy Sudanie Południowym, (…) po tzw. miękkie prześladowanie, czyli dyskryminację. Ta szczególnie widoczna jest w Europie, np. we Francji czy Niemczech – wskazał ks. prof. Waldemar Cisło.
W tym roku polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce zwrócić uwagę na sytuację na Ukrainie.
– Do tej pory mówiliśmy o Syrii czy Sudanie. Często mówiono mi, że na Bliskim Wschodzie czy w Afryce zawsze dochodziło do takiej agresji. W Europie natomiast mamy instytucje międzynarodowe i konwencje. Na którą konwencję ma się powołać niemowlak zgwałcony przez żołdaka czy matka zgwałcona na oczach swojego dziecka? Ukraina miała gwarancję bezpieczeństwa. Gdzie ona jest? To jest bolesne – powiedział gość Radia Maryja.
Ks. prof. Waldemar Cisło zaznaczył, że „teraz dotykamy cierpiącego Chrystusa w ludziach, którzy są między nami. Przyjdą problemy, bo skala zjawiska się ogromna”.
– Polska ponosi ogromne koszty za wspieranie Ukraińców. Dlaczego dzieje się to przy bezwzględności Unii Europejskiej, braku solidaryzmu ze strony tych, którzy mają usta pełne frazesów o solidarności i wspieraniu? Turcji przekazano 9 mld euro. Dla Polski nie może znaleźć się trochę pieniędzy – zauważył.
Na niedzielę przypada także Światowy Dzień Ubogich, które odbywać się będzie pod hasłem: „Chrystus dla Was stał się ubogi”. W 2016 roku wydarzenie to ustanowił Papież Franciszek.
– Poza Ukrainą bardzo trudna sytuacji jest chociażby w Syrii, od 2003 roku trwa wojna w Iraku. Wtedy liczba chrześcijan w Iraku wynosiła 1,5 miliona. Dziś jest to poniżej 100 tysięcy. Syryjczycy mówią, że zostali zapomnieni, gdyż mówi się tylko o Ukrainie. Częściowo jest to prawda. (…) Bliski Wschód powinien pozostać bliski naszemu sercu – powiedział dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Cała rozmowa z ks. prof. Waldemarem Cisło dostępna jest [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj