[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: W święcie Wszystkich Świętych zawarta jest prawda, że każdy człowiek może być święty
Treść
W święcie Wszystkich Świętych zawarta jest prawda, że każdy człowiek może być święty, że każdy człowiek może dążyć do Nieba i naprawdę trzeba jakieś bardzo złej woli, żeby odrzucić tę szansę, jaką Bóg nam daje, Bóg, który stworzył nas na swój obraz i na swoje podobieństwo – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości na Uniwersytecie Papieża Jana Pawła II w Krakowie.
W piątek i sobotę Kościół Katolicki Obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Ks. prof. Jan Machniak przypomniał, że chrześcijanie od początku wielką czcią otaczali swoich zmarłych.
– Przypomnijmy katakumby. Ci, którzy byli w Rzymie, zwiedzali katakumby Kaliksta czy inne, wiedzą, że właśnie tam, w tych pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kiedy jeszcze chrześcijanie byli prześladowani, wielką czcią otaczano zmarłych. Wielki szacunek dla ludzkiego ciała, a z drugiej strony – wiara, że nasze życie nie kończy się tutaj, na ziemi, ale znajduje swoje dopełnienie w Niebie, w tej rzeczywistości, w której jest tylko światło, jest miłość, jest Bóg, jest bliskość Boga, bo to jest chyba najlepsza definicja Nieba. To jest miejsce, gdzie Boga możemy oglądać twarzą w twarz – akcentował kapłan.
Podczas uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego wierni nawiedzają cmentarze, na których spoczywają ich bliscy. Jest to moment przeżycia szczególnej tajemnicy Świętych Obcowania – podkreślił gość „Aktualności dnia”.
– Wiara w to, że wszyscy jesteśmy wezwani do świętości, wszyscy możemy tę świętość osiągnąć. Dzisiaj będziemy czytać Ewangelię o błogosławieństwach i to jest właśnie ta droga, która Chrystus nam wskazał, którą nam pokazał. W święcie Wszystkich Świętych jest zawarta prawda, że każdy człowiek może być święty, że każdy człowiek może dążyć do Nieba i naprawdę trzeba jakieś bardzo złej woli, żeby odrzucić tę szansę, jaką Bóg nam daje, Bóg, który stworzył nas na swój obraz i na swoje podobieństwo – zaznaczył.
Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina nam, w którym kierunku zmierzamy, że pierwszym powołaniem każdego człowieka jest powołanie do świętości.
– Trzeba o tym przypominać, dlatego że ten świat staje się coraz bardziej atrakcyjny, pociąga, przyciąga, wręcz zniewala tym materializmem, tymi dobrami, które nieraz są konieczne czy są potrzebne – piękny dom, samochód, ale nie możemy zapomnieć o tym, skąd wychodzimy i dokąd zmierzamy my jako uczniowie Jezusa Chrystusa, jako świadkowie Jezusa Chrystusa dzisiaj, w XXI wieku. Ten dzień jest taką szczególną okazją, żeby też dać wyraz swojej wiary, że życie nie kończy się tutaj, na ziemi, na cmentarzu – nawet, jeśli jest to jakiś wspaniały grobowiec, piękna kaplica grobowa – ale właśnie nasze życie znajduje dopełnienie w Niebie – wskazał kierownik Katedry Teologii Duchowości na Uniwersytecie Papieża Jana Pawła II w Krakowie.
Dzień Zaduszny przypomina nam zaś o tym, że czasem po swojej śmierci trzeba jeszcze się oczyścić, aby dojść do Nieba – zwrócił uwagę ks. prof. Jan Machniak.
– Dzień Zaduszny jest taką zadumą i refleksją. Jest momentem intensywnej modlitwy za tymi zmarłymi, którzy może jeszcze oczekują na tę pełnię szczęścia w Niebie. Papieże zachęcali nas, żeby sprawować Msze św., każdy kapłan w tym dniu ma prawo odprawić trzy Msze św.: jedną zgodnie z intencjami Ojca Świętego, jedną taką, gdy ktoś poprosi go i jedną za swoich najbliższych zmarłych. Kościół daje taką szansę dla wszystkich tych, którzy jeszcze oczekują na tę pełnię szczęścia jako uczniowie Jezusa Chrystusa – tłumaczył gość Radia Maryja.
W dniach od 1 do 8 listopada wierni mogą ofiarować zmarłym odpusty zupełne, które są związane z nawiedzeniem cmentarza.
– Odpust zupełny to jest przywilej, jakiego udzielają Papieże dla tych wszystkich, którzy właśnie w uroczystość Wszystkich Świętych i przez kolejnych 8 dni modlą się za zmarłych. Z tym, że muszą tutaj być spełnione warunki, mianowicie stan łaski uświęcającej, dlatego więc jesteśmy wszyscy zachęcani do tego, żeby skorzystać z sakramentu pokuty, żeby się wyspowiadać, żeby być wolnym od przywiązania do grzechu. Następnie Komunia Święta i modlitwa za tych naszych zmarłych i w intencjach Ojca Świętego, bo to Papież udziela tego przywileju odpustu. Jedna ważna rzecz – budząc intencję, kiedy przystępujemy do Komunii Świętej, myślmy o jednej, konkretnej osobie, bo Kościół przypomina, że za jedną osobę zmarłą możemy ofiarować odpust zupełny – akcentował kapłan.
Całą rozmowę z ks. prof. Janem Machniakiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Źródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj