Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Ks. prof. H. Witczyk o wypowiedzi ks. abp. M. Jędraszewskiego: Ta wypowiedź księdza arcybiskupa demaskuje współczesną formę bałwochwalstwa

Treść

Ta wypowiedź księdza arcybiskupa demaskuje współczesną formę bałwochwalstwa i kultu sił przyrody znanego w Starym Testamencie w tym znaczeniu, że zarówno Pięcioksiąg, prorocy ze wszystkich sił sprzeciwiali się tej formie bałwochwalstwa, czyli prymitywnego pogańskiego znanego w Kanaanie, ale i całym ówczesnym świecie, kultu sił przyrody – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, biblista, kierownik Katedry Teologii Biblijnej Nowego Testamentu KUL, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Ksiądz prof. Henryk Witczyk skomentował ostatnie ataki skierowane w ks. abp. Marka Jędraszewskiego.

– To są wypowiedzi wręcz prymitywne, które obrażają poczucie podstawowej przyzwoitości w debacie publicznej, nie mówiąc o tym, że są czystą manipulacją wpisującą w wypowiedź księdza arcybiskupa to, czego w niej po prostu nie ma, więc nawet szkoda odwoływać się do nich. Ja jestem osobiście bardzo wdzięczny księdzu arcybiskupowi, że poprzez swoją wypowiedź zwraca naszą uwagę na ten ogromnie ważny temat stwórczej, kreatywnej troski o świat, człowieka i rodzinę – mówił przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.

Kapłan odniósł się do ostatniego wywiadu, w którym ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski na antenie Telewizji Republiki zdemaskował dzisiejszą ideologię „ekologizmu”.

– Ta wypowiedź księdza arcybiskupa demaskuje współczesną formę bałwochwalstwa i kultu sił przyrody znanego w Starym Testamencie w tym znaczeniu, że zarówno Pięcioksiąg, prorocy ze wszystkich sił sprzeciwiali się tej formie bałwochwalstwa, czyli prymitywnego pogańskiego znanego w Kanaanie, ale i całym ówczesnym świecie, kultu sił przyrody takich jak deszcz, słońce, księżyc, czy całego szeregu innych elementów świata przyrody, które uznawano za bóstwa i którym podporządkowywali się ludzie poprzez sprawowanie odpowiednich kultów – akcentował członek Papieskiej Komisji Biblijnej.

Ksiądz prof. Henryk Witczyk odwołał się do słów Pisma Świętego, aby podkreślić prawdziwość słów wypowiedzianych przez ks. abp. Marka Jędraszewskiego.

– Ksiądz arcybiskup mówi „Bóg się tym światem zachwyca. Człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego świata, całego dzieła stworzenia. W Piśmie Świętym jest wyraźnie napisane >>czyńcie sobie ziemię poddaną<<”. Przytoczmy potwierdzenia, argumenty dla tej syntetycznej wypowiedzi. W Księdze Rodzaju w rozdziale pierwszym czytamy, że każdego dnia stworzenia Pan Bóg widział, że to co powołał do istnienia, jest dobre, a więc jest w pełni uzasadnione zdanie, że Bóg tym światem stworzonym przez siebie się zachwyca. Psalm 104 wręcz dodaje „Niech Pan się raduje z dzieł swoich”. Jest to bardzo ważne podkreślenie Bożego szczęścia ze świata. Człowiek postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia to niezwykle trafne odczytanie pierwszego opisu stworzenia, w którym właśnie jako ostatnie i najdoskonalsze dzieło Boże jest przedstawiony człowiek. Pan Bóg mówi „uczyńmy człowieka na nasz obraz, na nasze podobieństwo”, ale ten postawiony na szczycie stworzeń człowiek ma poddany sobie cały świat. Nie chodzi oczywiście o poddaństwo w kluczu uciemiężenia, dewastacji, degradacji, a wręcz przeciwnie Psalm 8 rozwija tę myśl mówiąc „Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym – syn człowieczy, że się nim zajmujesz? Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich, chwałą i czcią go uwieńczyłeś. Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich” – przytoczył przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Biblista przedstawił hierarchie stworzeń zgodną z Pismem Świętym.

– Biblijne przesłanie o stworzeniu świata objawia takie oto uporządkowanie: Bóg, człowiek, inne stworzenia, rośliny, ziemia. Ksiądz arcybiskup broni w swojej wypowiedzi tej hierarchii objawionej właśnie w Księdze Rodzaju, bo mówi w swojej wypowiedzi „To jest wizja człowieka i świata, którą głosi chrześcijaństwo. Naraz wszystko się kwestionuje, czyli faktycznie kwestionuje się naszą kulturę, odwraca się cały porządek świata, zaczynając od tego, że kwestionuje się istnienie Boga Stwórcy. Kwestionuje się także rolę i godność każdego człowieka”. Widzimy zatem, że to kwestionowanie istnienia i działania Boga Stwórcy oraz roli mężczyzny i kobiety, których Bóg ustanowił w swoim imieniu jako strażników stworzenia oraz tych, którzy mają przekształcać to stworzenie, doskonalić je, jest niezgodne z Pismem Świętym – wskazał kapłan.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Henryka Witczyka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: Ks. Abp. Marek Jędraszewski Ks. Henryk Witczyk