[TYLKO U NAS] Ks. Marek Dec o Światowym Dniu Ubogich: Nie wystarczy tylko przynieść ubogiemu jedzenie. Trzeba podzielić się swoim sercem
Treść
Wędrujemy po ulicach i szukamy osób bezdomnych. Przynosimy im ciepłą strawę. Czasem ludzie są tak pogubieni, że nie chcą szukać pomocy. Myślą, że sami sobie poradzą i to jest tragedia – mogliby skorzystać z pomocy, ale tej pomocy nie szukają. Dlatego wychodzimy do nich. Oczywiście nie wystarczy tylko przynieść ubogiemu jedzenie. O wiele ważniejsze jest poświęcenie tej osobie swojego czasu i zaangażowania – podzielenie się swoim sercem – akcentuje ks. Marek Dec, zastępca dyrektora Caritas Polska, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.
Obchodzimy dziś II Światowy Dzień Ubogich. Ks. Marek Dec przypomina, że ubodzy, to nie tylko ludzie biedni materialnie, ale też osoby wykluczone, ofiary przestępstw, niesprawiedliwości, ludzie samotni i pozbawieni opieki. Zwraca uwagę, iż na co dzień Caritas Polska prowadzi ponad 900 wyspecjalizowanych placówek, które świadczą takim osobom pomoc.
– To 70 ogrzewalni, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, prawie 100 jadłodajni dla osób ubogich. Mówimy tu też o placówkach wsparcia dziennego dla dzieci – świetlice socjalterapeutyczne, ponad 30 ośrodków pomocy dla matek z dziećmi, ponad 100 domów pomocy społecznej, świetlic i klubów seniora. To także ponad 100 wypożyczalni sprzętu medycznego, stacje opieki pielęgniarskiej, 14 hospicjów stacjonarnych, ponad 30 hospicjów domowych, a także centra pomocy migrantom i uchodźcom – prowadzimy je od ponad 20 lat i ciągle pomagamy osobom, które są w Polsce – wyjaśnia zastępca dyrektora Caritas.
Kapłan podkreśla, że są to jednak punkty wyspecjalizowane, a oprócz tego ponad 100 tys. ludzi jest na stałe zaangażowanych w struktury Caritas jako wolontariusze. Co ciekawe, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podkreśla, że łącznie wszystkie dobroczynne dzieła – takie jak właśnie Caritas – wpływają na realną długofalową pomoc dla 3 mln osób w Polsce.
Ojciec Święty Franciszek w przypadający dziś dzień dla ubogich zachęca, aby dzielić się także wymiernym znakiem, czyli posiłkiem – karmić ludzi głodnych.
– Na pewno w Krakowie, Poznaniu, Koszalinie, Szczecinie te miejsca będą widoczne, ale w wielu miejscach to będzie nie tylko spotkanie i modlitwa, ale też poszukiwanie osób potrzebujących. Dziś startuje też akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” w Warszawie – wędrujemy po ulicach i szukamy osób bezdomnych. Przynosimy im ciepłą strawę. Czasem ludzie są tak pogubieni, że nie chcą szukać pomocy. Myślą, że sami sobie poradzą i to jest tragedia – mogliby skorzystać z pomocy, ale tej pomocy nie szukają. Dlatego wychodzimy do nich – akcentuje gość Radia Maryja.
Ks. Marek Dec wskazał jednak, iż nie możemy pozostawać spokojni widząc, że jest wiele osób i organizacji, które pomagają potrzebującym.
– Spektrum pomocy jest ogromne, ale to nie może nas uspokajać. Ojciec Święty słusznie przypomina nam o budowaniu dystansu – a to może inni pomogą, ja nie muszę, albo – mamy już tyle wspaniałych inicjatyw pomocy, że jak widzę na ulicy biednego człowieka i wiem, że statystycznie żyje się wszystkim lepiej, to mogę tego potrzebującego ominąć (…). Nie możemy pozostać spokojni. Ojciec Święty ciągle budzi nasze sumienia. Jest to też odsyłanie nas, żebyśmy byli blisko Ewangelii – powiedział kapłan.
Zastępca dyrektora Caritas Polska zaznaczył, iż oczywiście nie wystarczy tylko przynieść ubogiemu jedzenie. O wiele ważniejsze jest poświęcenie tej osobie swojego czasu i zaangażowania – podzielenie się swoim sercem.
Cała rozmowa z ks. Markiem Decem dostępna jest [tutaj].
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 18 listopada 2018
Autor: mj
Tagi: Caritas pomoc pomoc dla ubogich potrzebujący Światowy Dzień Ubogich