[[TYLKO U NAS] Ks. dr J. Chyła o Triduum Paschalnym: Chodzi o to, aby przez Liturgię, przez ten święty i szczególny czas, przełożyć to, co jest uniwersalne na swoje osobiste doświadczenie
Treść
Znamy historię Jezusa, jak ona się rozpoczęła, jak była realizowana poprzez Jego misję, nauczanie, cuda i różnego rodzaju inne dzieła i wiemy, jak się ona skończyła. Natomiast teraz chodzi o to, aby przez Liturgię, przez ten święty, szczególny czas, przełożyć to, co jest uniwersalne na swoje osobiste doświadczenie – podkreślił ks. dr Janusz Chyła, teolog, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.
Rozpoczynamy obchody Triduum Paschalnego.
W Kościele katolickim rozpoczyna się święte Triduum Paschalne https://t.co/CtvnnfYkPp
— Radio Maryja (@RadioMaryja) April 14, 2022
Jak zaznaczył ks. dr Janusz Chyła, w tym czasie ważne są trzy słowa klucze, które otwierają nam dostęp do największych misteriów wiary i zbawienia. To trzy cnoty: wiara, nadzieja i miłość.
– Powinniśmy w swoim sercu otworzyć się na tę szczególną łaskę, jaka dociera do nas od Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego za pośrednictwem Liturgii, ponieważ istotą tych dni jest to, co wyrażamy jako uobecnienie misterium zbawienia przez słowo, znaki, gesty – wyjaśnił.
Dodał także, że Wielki Tydzień ma dla nas wiele „niespodzianek”.
– Znamy historię Jezusa, jak ona się rozpoczęła, jak była realizowana poprzez Jego misję, nauczanie, cuda i różnego rodzaju inne dzieła, i wiemy, jak się ona skończyła. Natomiast teraz chodzi, aby przez Liturgię, przez ten święty, szczególny czas przełożyć to, co jest uniwersalne na swoje osobiste doświadczenie – wskazał proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach.
Kapłan podkreślił, aby popatrzeć na Triduum Paschalne nie jako przygotowanie do świąt, ale już jako świętowanie.
– Liturgia rozpoczyna się w Wielki Czwartek znakiem krzyża, w Wielki Piątek nie ma na początku Liturgii Męki Pańskiej tego znaku (…) jest jakby jedno wielkie świętowanie, które rozpoczyna się w Wielki Czwartek, a w Wigilię Paschalną czy też w święta Zmartwychwstania ma swoje apogeum i wtedy się kończy – dodał.
W Wielki Czwartek wyjątkowym czasem jest Msza Krzyżma.
W Wielki Czwartek Msza Krzyżma kończy w Kościele katolickim Wielki Post https://t.co/u2VY6PfTKm
— Radio Maryja (@RadioMaryja) April 14, 2022
– Jest to Msza święta, podczas której biskup dokonuje aktu poświęcenia trzech olejów wykorzystywanych podczas Liturgii. Jest to olej katechumentu (rzadko wykorzystywany w Liturgii), olej krzyżma (wykorzystywany przy udzielaniu trzech sakramentów: Chrztu, Bierzmowania i Kapłaństwa) oraz olej namaszczenia chorych. Zwyczajowo podczas Mszy Krzyżma, gdzie biskupi zapraszają całe prezbiterium diecezjalne do koncelebry, jest także odnowienie przyrzeczeń kapłańskich – mówił ks. dr Janusz Chyła.
Ostatni czas przyniósł wiele doświadczeń. Najpierw pandemia, a teraz wojna na Ukrainie. Duchowny odnosząc się do tych wydarzeń, przypomniał, że jest to zawsze wołanie o nawrócenie i przeminę serca.
– Znaki czasu mogą być różne. Mogą być takie, które człowieka budują, ale też takie, które są trudnym wyzwaniem i zawsze wtedy trzeba szukać, co Bóg przez te historie chce nam powiedzieć. Naszą historię życia osobistego i społecznego należy czytać przez pryzmat Krzyża Chrystusa. To, co jest w dziejach świata największą (obiektywnie rzecz biorąc) zbrodnią, największą niesprawiedliwością, kiedy człowiek podniósł rękę na Syna Bożego, staje się jednocześnie największym błogosławieństwem czy zbawieniem – ocenił teolog.
Gość Radia Maryja dodał, że dla niektórych krzyż jest zgorszeniem, a nawet głupstwem.
– Jednak czytając życie paschalne, trzeba popatrzeć na nie tak, że nawet to, co jest szalenie trudne, jest szansą wygenerowania z człowieka większej szlachetności, postawy samarytańskiej, dobra i tej ufności. (…) Nie ma innej możliwości inaczej spojrzeć na życie niż z tej perspektywy Wielkiego Piątku, który nie jest ostatnim słowem wypowiedzianym przez Boga, ponieważ pusty grób jest dopowiedzeniem – zaznaczył duchowny.
Całą rozmowę z ks. dr. Januszem Chyłą z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 14
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj