[TYLKO U NAS] Ks. dr hab. R. Jaworski: Życie religijne zaczyna się od relacji Boga z małym dzieckiem, które Bóg powołuje do istnienia i towarzyszy mu w jego rozwoju
Treść
Życie religijne, tak jak każda forma życia, jest rzeczywistością dynamiczną, ciągle się zmienia. Pojawia się najpierw w formie bardzo niedojrzałej, ale intensywnej i może być albo uśpione, albo rozbudzone. (…) Kiedy analizujemy życie religijne, musimy pamiętać o tym, iż istotnym elementem jest w nim inicjatywa i działanie Boga. Trzeba w nim uwzględnić fakt, że życie religijne zaczyna się od relacji Boga z małym dzieckiem, które Bóg powołuje do istnienia i towarzyszy mu w jego rozwoju – mówił ks. dr hab. Romuald Jaworski, psycholog, psychoterapeuta, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.
W XXI wieku coraz częściej pomijanym aspektem wychowania młodego człowieka jest jego wychowanie religijne. Ks. dr hab. Romuald Jaworski zwrócił uwagę, że życie religijne człowieka zaczyna się już na początku jego istnienia.
– Życie religijne, tak jak każda forma życia, jest rzeczywistością dynamiczną, ciągle się zmienia. Pojawia się najpierw w formie bardzo niedojrzałej, ale intensywnej i może być albo uśpione, albo rozbudzone. Klimat, w którym to życie może rozkwitać lub zamierać, jest uzależniony od środowiska. Wielu psychologów prowadziło intensywne dyskusje nad rozwojem człowieka i pytaniem o to: Co jest bardziej decydujące – geny (czynniki wrodzone) czy środowisko, wychowanie, aktywność własna. Kiedy analizujemy życie religijne, musimy pamiętać o tym, iż istotnym elementem jest w nim inicjatywa i działanie Boga. Trzeba w nim uwzględnić fakt, że życie religijne zaczyna się od relacji Boga z małym dzieckiem, które Bóg powołuje do istnienia i towarzyszy mu w jego rozwoju – wskazał gość TV Trwam.
Rozwój religijny, tak jak każdy inny, dzieli się na wiele etapów.
– Eduard Spranger uważał, że w dzieciństwie w dziecku rodzi się idea Boga, która się rozwija. W młodzieńczym okresie zostaje ona poddana krytyce i kontestacji, a w życiu dorosłym następuje uspokojenie, wyciszenie oraz wejście w głęboką i dobrą relację. Eduardowi Sprangerowi zawdzięczamy to, że zwrócił uwagę na 3 rodzaje środowisk, które wpływają na rozwój religijny. Poszczególne etapy rozwoju religijnego wiążą się z dyspozycjami biologicznymi, ale także ze środowiskiem, które może być korzystne, wrogie lub obojętne. Według badań psychologicznych to właśnie obojętność najbardziej zaburza życie religijne, dlatego że przy wrogim nastawieniu człowiekowi na czymś zależy i może poszukiwać. W sytuacji obojętności temat przestaje istnieć, bo ani grzeje, ani ziębi – podkreślił profesor UKSW.
Ks. dr hab. Romuald Jaworski wyróżnił z kolei aż 7 etapów rozwoju religijnego człowieka. Pierwszy z nich jest ściśle powiązany z zaufaniem. Kolejne powiązane są z: samodzielnością i zasługiwaniem; wspólnotą i jednością; wolnością, autonomią oraz odpowiedzialnością; misją, pośrednictwem i relacją; twórczością, miłością oblubieńczą i rodzicielską; wytrwałością oraz wiernością.
– Dziecko, które przychodzi na świat, woła o pomoc i jej potrzebuje. Jeżeli ją znajduje, to jest przekonane, iż świat jest uporządkowany. Doświadczenie korzystania z pomocy i wołania o nią przenosi później w życie religijne, modli się do Boga i jest przekonane, że Bóg je słyszy i reaguje na jego głos. Jeśli w tym okresie dziecko nie doświadcza opieki i zamiast wsparcia jest karane, to przeżywa świat jako miejsce groźne i zagrażające. Takie dziecko traci zaufanie przede wszystkim do najbliższych – mówił gość „Rozmów niedokończonych”.
Wpływ na rozwój religijny ma także środowisko, w którym wychowywane jest dziecko. W późniejszym etapie życia człowiek staje się swoistą matrycą dla rozwoju życia religijnego innych ludzi.
– W pierwszym okresie życia ogromny wpływ ma otoczenie, a potem zaczyna się własna praca, wybór drogi życia, sposobu funkcjonowania. Gdy ktoś jest w wieku 30-90 lat nadal rozwija się religijność, ale ten rozwój jest już wzorcem, matrycą dla tych, którzy patrząc na niego, zastanawiają się, skąd u niego twórczość, siła, spokój – wskazał ks. dr hab. Romuald Jaworski.
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 18
Autor: mj
Tagi: Bóg dziecko ks. dr hab. Romuald Jaworski życie religijne