[TYLKO U NAS] Ks. dr hab. P. Steczkowski: Od czego zaczął się kryzys małżeństwa i rodziny? Najpierw zanegowano sakralność
Treść
To, co było utrwalone przez wieki w świadomości ludzi jako małżeństwo, dziś próbuje się przedefiniować na nienaturalne związki m.in. osób tej samej płci – powiedział ks. dr hab. Piotr Steczkowski, kanclerz kurii diecezjalnej w Rzeszowie, prawnik, w programie „Rozmowy niedokończone” w Telewizji Trwam.
Św. Jan Paweł II w Adhortacji Apostolskiej o zadaniach rodziny w świecie współczesnym podkreślał, że przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę. [czytaj więcej]
– Małżeństwo zostało ustanowione przez Pana Boga. Małżeństwo jest Jego dziełem. Małżeństwo jest zamysłem Bożym wobec człowieka, który istnieje jako mężczyzna i kobieta. Jezus Chrystus uświęcił związek mężczyzny i kobiety, wszczepiając w ludzie serca wzajemną miłość – akcentował duchowny.
Ks. dr hab. Piotr Steczkowski zaznaczył, że małżeństwo jest drogą do świętości każdego człowieka.
– Człowiek został powołany przez Boga do małżeństwa. Przez małżeństwo człowiek ma się zbawić. Małżeństwo to jedna z dróg prowadzących do Boga. Kościół pokazując tę drogę, pragnie wszystkim uświadomić, że właśnie to jest miejsce, sposób na uświęcenie się, na osiągnięcie zbawienia. Tak było od samego początku, dlatego małżeństwo jest sakramentem, jest znakiem, źródłem łaski dla małżonków. To dzięki Chrystusowi małżeństwo ma wymiar sakralny – mówił duchowny.
Kanclerz kurii diecezjalnej w Rzeszowie zwrócił uwagę, że św. Paweł w Liście do Efezjan wyraził, czym jest małżeństwo.
– Małżeństwo to źródło łaski. Wspaniale wyraził to św. Paweł w Liście do Efezjan, kiedy przyrównał małżeństwo do związku Chrystusa z Kościołem, a Chrystus oddał za Kościół, czyli za nas, swoje życie. Małżeństwo to ideał chrześcijański – mężczyzna i kobieta złączeni węzłem miłości, która jest źródłem łaski zakorzenionej w Panu Bogu – mówił prawnik.
Współcześnie, niestety, próbuje się redefiniować, dekonstruować optykę patrzenia na małżeństwo.
– Trudno jest mi wypowiadać się o motywacjach i celach, osób, które (powiedzmy sobie szczerze) próbują ukraść nam rodzinę. Historia kryzysu małżeństwa i rodziny wygląda w taki sposób: najpierw zanegowano sakralność. Ten wymiar Boży, sakralny jest bardzo istotny, ponieważ dzięki temu człowiek widzi, że małżeństwo nie jest tylko czymś, co człowiek tworzy według własnej woli, ale ma wymiar Boży – akcentował ks. dr hab. Piotr Steczkowski.
Gość programu ocenił, że próby destrukcji małżeństwa są efektem chęci przejęcia władzy nad człowiekiem.
– Od czego zaczął się kryzys małżeństwa i rodziny? Kto zanegował po raz pierwszy sakramentalność małżeństwa? Zwróćmy uwagę, że współcześnie próbuje się nawet zanegować naturę związku małżeńskiego Jeżeli nie udało się dosłownie zniszczyć małżeństwa, to teraz próbuje się je ukraść, czyli przywłaszczyć pojęcie. To, co było utrwalone przez wieki w świadomości ludzi jako małżeństwo, dziś próbuje się przedefiniować na nienaturalne związki m.in. osób tej samej płci. To wszystko stało się w imię władzy – władzy nad człowiekiem – podkreślił duchowny.
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj