Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Gen. R. Polko: Ustawa o obronie ojczyzny uatrakcyjnia służbę w taki sposób, że potencjał wśród młodych, którzy w sytuacji zagrożenia chcieliby służyć ojczyźnie, z pewnością będzie dużo większy

Treść

Powszechna odpowiedzialność i powszechna zdolność obrony ojczyzny nabiera dzisiaj dużo wiÄ™kszego znaczenia. Ta ustawa daje możliwoÅ›ci i uatrakcyjnia sÅ‚użbÄ™ w taki sposób, że rzeczywiÅ›cie bÄ™dziemy mieć armiÄ™ ochotników i ten potencjaÅ‚, który jest wÅ›ród tych ludzi, którzy niekoniecznie chcÄ… sÅ‚użyć zawodowo, ale którzy na wypadek ewentualnych zagrożeÅ„ chcieliby sÅ‚użyć ojczyźnie – jeżeli ta ustawa bÄ™dzie konsekwentnie realizowana – z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dzie dużo wiÄ™kszy – mówiÅ‚ w Å›rodowych „AktualnoÅ›ciach dnia” na antenie Radia Maryja gen. Roman Polko, byÅ‚y szef GROM.  

Wicepremier ds. bezpieczeÅ„stwa JarosÅ‚aw KaczyÅ„ski oraz minister obrony narodowej Mariusz BÅ‚aszczak zaprezentowali we wtorek zaÅ‚ożenia ustawy o obronie ojczyzny.  

W ocenie gen. Romana Polko jest to bardzo dobra ustawa, zrywająca z ustawą z 1967 roku i porządkująca legislacyjnie kwestie wiążące się z bezpieczeństwem narodowym.

– Z pewnoÅ›ciÄ… odpowiada też na proÅ›by wielu żoÅ‚nierzy. MieliÅ›my wiele absurdów w tamtej ustawie, które np. nie pozwalaÅ‚y awansować ludziom z bojowym doÅ›wiadczeniem, zaangażowanym, którzy podwyższali swoje wyksztaÅ‚cenie. Oni nie mogli awansować pomiÄ™dzy korpusami, ponieważ ten system tak naprawdÄ™ tego nie przewidywaÅ‚, że ktoÅ› bÄ™dzie rozwijaÅ‚ siÄ™ i miaÅ‚ takie ambicje. Ta ustawa odpowiada na te wyzwania. Ona rzeczywiÅ›cie tworzy też możliwość generowania wiÄ™kszej iloÅ›ci rezerw, ale przede wszystkim poprzez to, że oprócz komponentu profesjonalnego i WOT, które Å›wietnie sprawdziÅ‚y siÄ™ w kryzysie i w zwiÄ…zku z tym powierzono im też odpowiedzialność za kwestie kryzysowe, stworzono chociażby możliwość dla ludzi z nie najbogatszych rodzin sfinansowania im studiów w zamian za to, że później bÄ™dÄ… sÅ‚użyć ojczyźnie przez kilka lat, być może niektórzy zostanÄ… w tej sÅ‚użbie – wskazaÅ‚ gość Radia Maryja.

 – MÅ‚odym ludziom, którzy za bardzo nie wiedzÄ…, co robić w przyszÅ‚oÅ›ci, daje ona możliwość rocznej sÅ‚użby wojskowej, zweryfikowania tych mundurowych ambicji, dajÄ…c im też przygotowanie – bo stworzono nawet stopieÅ„ wojskowy „starszy szeregowy specjalista” – do obsÅ‚ugi dzisiejszych technologii, nowoczesnych technologii – dodaÅ‚.

ZwiÄ™kszenie polskiego potencjaÅ‚u obronnego zwiÄ…zane jest z okreÅ›lonymi wyzwaniami: z walkÄ… z COVID-19 czy z sytuacjÄ… na granicy polsko-biaÅ‚oruskiej – podkreÅ›liÅ‚ szef GROM.

– Ta powszechna odpowiedzialność i powszechna zdolność obrony ojczyzny nabiera dzisiaj dużo wiÄ™kszego znaczenia. Ta ustawa daje możliwoÅ›ci i uatrakcyjnia sÅ‚użbÄ™ w taki sposób, że rzeczywiÅ›cie bÄ™dziemy mieć armiÄ™ ochotników i ten potencjaÅ‚, który jest wÅ›ród tych ludzi, którzy niekoniecznie chcÄ… sÅ‚użyć zawodowo, ale którzy na wypadek ewentualnych zagrożeÅ„ chcieliby sÅ‚użyć ojczyźnie – jeżeli ta ustawa bÄ™dzie konsekwentnie realizowana – z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dzie dużo wiÄ™kszy – zaznaczyÅ‚.

Ustawa o obronie ojczyzny daje również m.in. możliwość studentom do wstÄ™powania w szeregi Legii Akademickiej.

– Bardzo wielu studentów czy ludzi ze Å›rednim wyksztaÅ‚ceniem, którzy szukajÄ… swojej drogi życiowej, chciaÅ‚oby siÄ™ realizować w takich kwestiach, jak obronność ojczyzny, ponieważ widzÄ…, co siÄ™ dzieje na Å›wiecie, sÄ… patriotami. WidzÄ…, w jaki sposób Putin chce naruszać naszÄ… suwerenność, niepodlegÅ‚ość odbudowujÄ…c swoje imperium. StÄ…d też te formy zachÄ™cania czy wykorzystania tej energii, którÄ… mÅ‚odzi ludzie majÄ…, z pewnoÅ›ciÄ… jest bardzo dobra – akcentowaÅ‚ gen. Roman Polko.

Proponowana ustawa w kwestii wzmacniania armii pod wzglÄ™dem sprzÄ™towym wiąże PolskÄ™ z partnerami, do których nasz kraj ma zaufanie.

– Nasze bezpieczeÅ„stwo to nie tylko my, chociaż od siebie trzeba rozpocząć. To także obecność amerykaÅ„ska, to także sojusz NATO. W zwiÄ…zku z tym rzeczywiÅ›cie bÄ™dziemy pozyskiwać w tamtych obszarach chociażby nowoczesne technologie, ale wierzÄ™ w to, że te źródÅ‚a finansowania, które sÄ… wskazane w ustawie, posÅ‚użą do tego, żeby rozwijać wÅ‚asny przemysÅ‚ zbrojeniowy. My specjalizujemy siÄ™ w tej chwili chociażby w produkcji Kraba (haubica AHS Krab – red.) czy RAK-a (moździerz samobieżny RAK – red.), ale przecież te plany, które mamy zwiÄ…zane z nabyciem nowoczesnych amerykaÅ„skich technologii, w dużym stopniu bÄ™dÄ… rozwijaÅ‚y rodzimy przemysÅ‚ tak, żeby rzeczywiÅ›cie dokonać pewnego przeskoku generacyjnego, który przeÅ‚oży siÄ™ nie tylko na armiÄ™, ale również na PolskÄ™, która ma być krajem nowoczesnym – wskazaÅ‚ gość „AktualnoÅ›ci dnia”.

Polska dostrzega nowe obszary wojny, a wiÄ™c obszar walki w cyberprzestrzeni. StÄ…d też otwarcie na ludzi niepeÅ‚nosprawnych fizycznie, lecz sprawnych intelektualnie, aby oni również wspóÅ‚tworzyli polskÄ… armiÄ™.

– Ona (ustawa o obronie ojczyzny – red.) otwiera Å›cieżkÄ™ sÅ‚użby wojskowej dla ludzi niepeÅ‚nosprawnych – niepeÅ‚nosprawnych fizycznie, a sprawnych intelektualnie – bo oblicze armii siÄ™ zmienia. Ja już nawet w jednostce GROM miaÅ‚em takich żoÅ‚nierzy, którzy byli ranni podczas misji i warto takim ludziom stwarzać warunki, bo oni naprawdÄ™ sÄ… wspaniali, a dzisiejsze wojny o charakterze hybrydowym niekoniecznie wymagajÄ… od żoÅ‚nierza, żeby biegaÅ‚ z dużą prÄ™dkoÅ›ciÄ… po polu walki, byÅ‚ wytrzymaÅ‚y. CzÄ™sto wiele dziaÅ‚aÅ„ prowadzonych jest tak naprawdÄ™ za pomocÄ… dronów powietrznych, ale i dronów lÄ…dowych, które sÄ… budowane – wyjaÅ›niÅ‚ byÅ‚y szef GROM.     

Całą rozmowę z gen. Romanem Polko można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

Å»ródÅ‚o: radiomaryja.pl, 27

Autor: mj