[TYLKO U NAS] Dr M. Woch o projekcie ustawy wprowadzającej dobrowolny ZUS dla wszystkich przedsiębiorców: Nasza propozycja jest dla budżetu, ZUS-u, neutralna
Treść
2 stycznia 2023 r. Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców złożył do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, wszystkie potrzebne dokumenty, które są wymagane prawem. (…) Nasza propozycja jest dla budżetu, ZUS-u, neutralna – powiedział dr Marek Woch, pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Już wkrótce ma rozpocząć się zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców.
– 2 stycznia 2023 r. Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców złożył do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, wszystkie potrzebne dokumenty, które są wymagane prawem. (…) Formularz będzie dostępny na stronie Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorców. Będzie można go pobrać i zapoznać się z nim w momencie, kiedy marszałek Sejmu zdecyduje o tym, czy komitet został zarejestrowany. (…) Nasza propozycja jest dla budżetu, ZUS-u, neutralna. (…) Podkreślamy też, że są zagrożenia przy systemie obliczania składki dla przedsiębiorców. Pomimo podjętej ponad 10 lat temu abolicji dla osób, które były zadłużone, umorzono te długi, to system nadal powoduje zadłużenie obecnych przedsiębiorców. W ubiegłym roku wszczęto ponad 200 tys. egzekucji, żeby pozyskać te składki – zauważył dr Marek Woch.
Mechanizm obliczania składki dla sektora MŚP został wymyślony w latach 60-tych XX wieku.
– To obliczanie jest nie na temat. Sektor MŚP to dorobek zaradności przedsiębiorców, którzy tworzą swoje małe firmy i tak naprawdę dzisiaj nie rozumiemy jako przedsiębiorcy, dlaczego mamy płacić o wskaźnik przyjęty dla dużych przedsiębiorców – mówił gość „Aktualności dnia”.
ZUS tłumaczy, że tak jest w przepisach prawa.
– Pytanie, dlaczego państwo polskie od ponad 30 lat nie zmieniło tych przepisów, tylko sankcjonuje coś, co było w latach 60-tych wymierzone przeciwko przedsiębiorcy. Przy okazji tego projektu chcemy poruszyć aspekty nie tylko finansowe, ale również legislacyjne – podkreślił pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców.
Mateusz Morawiecki w czasie, gdy sprawował funkcję wicepremiera (2016 rok), wraz ze współpracownikami opracował dokument pt. „Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.
– Rada Ministrów – pod kierownictwem ówczesnej premier Beaty Szydło – uchwaliła ten dokument. Tam są wnioski i prawidłowo postawione diagnozy, że należy ulżyć przedsiębiorcom w płaceniu ZUS-u. Jest również dobrowolny ZUS, czyli przedsiębiorca przez pół roku nie powinien tego płacić. Ta koncepcja była dobra – powiedział gość Radia Maryja.
Także Mały ZUS był dobrą koncepcją.
– Dla osób, które mają niższy przychód – zależy, kto jak się rozlicza – to są niższe stawki. Tylko nieszczęśliwie wypadło – ograniczono to do trzech lat z pięciu prowadzenia działalności – że większość, czyli tak naprawdę ponad 250 tys. osób, które skorzystało z niższego ZUS-u, ale i z dobrowolności, wpada dziś w duży ZUS. Przedsiębiorcy już mówią, że nie będą w stanie płacić tej wysokości. (…) My chcemy dać taki wybór, że albo przedsiębiorca będzie w ZUS-ie, bo mu pasują te warunki, albo przedsiębiorca może wybrać na rynku produkty, które dają mu możliwość dziedziczenia pieniędzy – wskazał dr Marek Woch.
Cała rozmowa z dr. Markiem Wochem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 12 stycznia 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj