Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Międzynarodowa dyskusja nt. Holokaustu nie tylko fałszuje historię, ale ma też doprowadzić do zupełnej zmiany obrazu Polski

Treść

To jest właśnie bardzo niebezpieczne, że ta międzynarodowa dyskusja nie tylko godzi w dobre imię Polski i Polaków, fałszuje historię, to w konsekwencji ma doprowadzić do zupełnej zmiany tego obrazu, żeby pokazać, że może jednak większość Polaków, tzn. nazistów (Niemców już nie ma) po prostu współuczestniczyła w tej zagładzie Żydów, obywateli II Rzeczpospolitej – powiedział w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam wiceprezes Prawicy RP dr Krzysztof Kawęcki.

Skierowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę do TK ustawy o IPN rodzi niebezpieczeństwo ingerencji środowisk żydowskich w proces ustawodawczy – ocenił dr Krzysztof Kawęcki.

– Można mieć wątpliwości co do tego kroku prezydenta, czyli skierowania do Trybunału Konstytucyjnego. (…) Czas pokaże, na ile ta decyzja prezydenta o skierowaniu tych niektórych zapisów art. 55 a będzie miało jakiekolwiek znaczenie. Z jednej strony można powiedzieć, że być może to rozwieje jakieś wątpliwości dotyczące być może niezbyt precyzyjnych sformułowań natury prawnej, ale z drugiej strony jest też niebezpieczeństwo, że możemy mieć do czynienia z presją środowisk żydowskich w proces legislacyjny – tłumaczył.

Zapisy ustawy o IPN nie godzą w badani naukowe oraz działalność artystyczną – podkreślił wiceprezes Prawicy RP.

– Te zapisy absolutnie nie godzą ani w badania naukowe, ani w działalność artystyczną w tym zakresie, chociaż być może są to sformułowania właśnie nawet niezbyt precyzyjne. W tym kontekście myślę np., jak potraktować książki – niemające przecież walorów naukowych – Jana Tomasza Grossa np. „Sąsiedzi” czy „Strach”, które przecież nie są książkami o charakterze naukowym. Ale to właśnie te książki kształtują narrację i historię kwestii związanych z Holokaustem, z zagładą Żydów – zaznaczył.

W ostatnich latach mamy do czynienia z nasileniem procesu, o którym mówił w 1996 roku przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Israel Singer – zwrócił uwagę politolog.

– Te słowa, które swego czasu – w 1996 roku – wypowiedział przewodniczący Światowego Kongresu Żydów właśnie za zjeździe przedstawicieli tego środowiska Israel Singer, który powiedział, że jeśli Polska nie spełni oczekiwań żydowskich w zakresie restytucji mienia żydowskiego, to będzie publicznie poniżana i będzie publicznie na arenie międzynarodowej podlegać pewnej presji – to niestety się dzieje. W ostatnich latach mamy nasilenie tego procesu – wskazał gość „Polskiego punktu widzenia”.

Nie można wykluczyć, że nagła reakcja środowisk żydowskich na ustawę o IPN może mieć związek z procedowaną przez Stany Zjednoczone ustawą 447, która może umożliwić ofiarom Holokaustu odzyskanie mienia niemającego spadkobierców – powiedział dr Krzysztof Kawęcki.

– Tego nie można wykluczyć, dlatego że skuteczne wprowadzenie tej ustawy z punktu widzenia środowisk żydowskich może nastąpić właśnie po uprzednim upokarzaniu pewnych państw, przede wszystkim Polski, dlatego że ta ustawa daje możliwości sądowi amerykańskiemu wywierania presji, domagania się zwrotu m.in. tzw. mienia bezspadkowego. W polskim prawie przecież takie pojęcie nie istnieje – mienie bezspadkowe przechodzi na Skarb Państwa – podkreślił politolog.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 9 lutego 2018

Autor: mj