[TYLKO U NAS] Dr hab. D. Zalewski: Jest wiele do zrobienia w zakresie edukacji ekologicznej społeczeństwa
Treść
Mamy wiele do nadrobienia w zakresie edukacji ekologicznej społeczeństwa. Powinniśmy m.in. edukować, jak zachowywać się w lesie, bo przecież nie potrafimy tego robić – powiedział w audycji „Porady ekologa” na antenie Radia Maryja dr hab. Dariusz Zalewski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Wykładowca Katedry Zwierząt Futerkowych i Łowiectwa UWM odnosząc się do tego, jak powinniśmy chronić zwierzęta, powiedział, że „bez wątpienia powinniśmy stworzyć dla większości gatunków strategię ochrony zwierząt, szczególnie tych gatunków znajdujących się pod ochroną gatunkową”.
– Powinniśmy także mieć pewne perspektywiczne plany, które są w obszarze gatunków łownych, szczególnie w odniesieniu do gatunków łownych, czyli tych liczniejszych, w sytuacjach kryzysowych, jak chociażby w ostatnim okresie związane z ASF. Również mamy sytuacje kryzysowe, które mogą się pojawiać i pojawiają się w obszarze gatunków zwierząt znajdujących się pod ochroną gatunkową. W sytuacjach kryzysowych bez wątpienia rzeczą podstawową jest współpraca różnych środowisk, które zajmują się konkretnymi działaniami ochronnymi. Niezbędny jest dialog i kompromis między wszystkimi stronami, dla których przyroda jest czymś szczególnie ważnym, bo tutaj niestety niekiedy nie potrafimy znaleźć wspólnego konsensusu. Współpraca pomiędzy naukowcami, przyrodnikami, leśnikami, myśliwymi, organizacjami ornitologicznymi ciągle szwankuje – wskazał gość Radia Maryja.
– W wielu przypadkach, jeżeli chodzi o ochronę przyrody, powinniśmy działać rozważnie i merytorycznie. Tak naprawdę powinni się tym zajmować profesjonaliści, bo tutaj często nie ma miejsca na emocje – dodał ekspert.
Dr hab. Dariusz Zalewski zaznaczył, że bardzo istotna jest edukacja ekologiczna społeczeństwa. Jak zauważył, wiele jest w tym temacie do zrobienia „i to od poziomu szkoły podstawowej po – często – studia o profilu przyrodniczym. Może wielu z państwa to zdziwić, ale znam to z praktyki”.
– Myślę, że bez wątpienia mamy wiele do nadrobienia w zakresie edukacji społeczeństwa. Powinniśmy również edukować w obszarze, jak zachowywać się w lesie, bo przecież nie potrafimy tego robić – często krzyczymy, zachowujemy się jak na ulicy w mieście, a w tym lesie trzeba zachowywać się spokojnie. Wchodzimy do domu, w którym żyją dzikie zwierzęta, a zawsze jak przychodzimy do czyjegoś domu, to powinniśmy zachowywać się przyzwoicie, spokojnie. To jest rzecz szalenie ważna, (…) nie tylko, żeby nie śmiecić w środowisku naturalnym – powiedział.
„Edukowanie społeczeństwa również po to, aby rzeczywiście nie było ono podatne na emocje, na wprowadzanie w błąd ludzi, którzy powinni w obszarze ochrony przyrody w głównej mierze nie tyle wierzyć, ale przekazać te działania profesjonalistom” – kontynuował wykładowca UWM w Olsztynie.
– Rzeczywiście dzisiaj mamy tak zantropomorfizowane środowisko naturalne, że niekiedy spotykamy się z bardzo trudną sytuacją, co zrobić. Przykładowo mamy dziś populację kormorana, która rozrasta się w Europie w sposób nadzwyczajny, co niestety z punktu widzenia gospodarczego jest szkodliwe, jeśli chodzi o gospodarkę rybną. Tak naprawdę wiemy, że mamy go za dużo, ale nie wiemy, co z tym zrobić, bo wchodzą względy etyczne. (…) To są problemy, nad którymi trzeba bardzo poważnie dyskutować i słuchać jak najlepszych rozwiązań dla przyrody, ale również i dla ludzi, żeby mogli oni właściwie i normalnie funkcjonować – podkreślił dr hab. Dariusz Zalewski.
Całość audycji Porady ekologa z udziałem dr hab. Dariusza Zalewskiego można odsłuchać [tutaj].
RIRM
Autor: mj