Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Dr G. Masłowska: W tym momencie dalsze obniżanie stóp procentowych nie powinno mieć miejsca

Treść

Każdy scenariusz jest możliwy, jednak w tym momencie dalsze obniżanie stóp procentowych nie powinno mieć miejsca, ponieważ w ostatnim czasie były obniżane trzykrotnie. Przyniosło to bardzo duże korzyści dla gospodarki – poprawiło to sytuację kredytobiorców, większa ilość pieniądza kredytowego wpływa do gospodarki i ma to ogromne znaczenie dla zwiększenia aktywności gospodarczej. W warunkach niskich stóp procentowych nie ma motywacji lokowania pieniędzy w bankach, a jest motywacja do wydawania pieniędzy. Chodzi więc nam o to, żeby jak najbardziej rozszerzać popyt konsumpcyjny i popyt inwestorów – powiedziała poseł dr Gabriela Masłowska, ekonomista, w sobotnim programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, mówił o możliwości obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Dr Gabriela Masłowska przyznała, że „każdy scenariusz jest możliwy”.

– W tym momencie dalsze obniżanie stóp procentowych nie powinno mieć miejsca, ponieważ w ostatnim czasie były obniżane trzykrotnie. Przyniosło to bardzo duże korzyści dla gospodarki – poprawiło to sytuację kredytobiorców, większa ilość pieniądza kredytowego wpływa do gospodarki i ma to ogromne znaczenie dla zwiększenia aktywności gospodarczej. W warunkach niskich stóp procentowych nie ma motywacji lokowania pieniędzy w bankach, a jest motywacja do wydawania pieniędzy. Chodzi więc nam o to, żeby jak najbardziej rozszerzać popyt konsumpcyjny i popyt inwestorów, a temu służyło obniżanie stóp procentowych – wyjaśniła ekonomista.

Jak zauważyła polityk, wypowiedź Adama Glapińskiego „to sygnał dla podmiotów gospodarczych, inwestorów, że pieniądz będzie tańszy, więc będzie trzeba choćby powstrzymać się przed redukcją nakładów inwestycyjnych”.

– Poprawi to nastroje w podmiotach gospodarczych. Walka z inflacją, czyli troska o wartość polskiego złotego, jest głównym Celem Narodowego Banku Polskiego. Jemu towarzyszy także troska o odpowiednie tempo wzrostu gospodarczego, o pobudzanie aktywności gospodarczej, co jest wskazane w sytuacjach recesji, z jaką mamy do czynienia. Wydaje się, że NBP świetnie sobie poradził z tymi zadaniami. (…) Inflacja w listopadzie wynosiła 3 punkty proc., ale mieści się to w paśmie dopuszczalnych wahań. Nie ma wyraźnego zagrożenia dot. jej zwiększenia. Mogą wzrosnąć ceny surowców światowych, ale na razie jesteśmy w bezpiecznym miejscu. Nie można się tu spodziewać bardzo radykalnych ruchów ze strony NBP, czyli na pewno nie będzie zwiększenia stóp procentowych. Do końca kadencji Rady Polityki Pieniężnej nie powinny wzrosnąć stopy procentowe, dlatego że chodzi o podtrzymanie aktywności gospodarczej – powiedziała poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Część ekonomistów zauważa, że gdyby nie tarcze antykryzysowe, to recesja w Polsce wynosiłaby ok. 6-7 procent. Dzięki działaniom rządu jest ona mniejsza. Dr Gabriela Masłowska powiedziała, że „wskutek pomocy państwa polscy przedsiębiorcy otrzymali ponad 160 mld zł z budżetu”.

– Oprócz tego mamy ok. 300 mld zł z pożyczek oraz dotacji z Funduszu Rozwoju Polski i Banku Gospodarstwa Krajowego. To ogromna pomoc, jaką uzyskały polskie przedsiębiorstwa. Oczywiście, małe i średnie przedsiębiorstwa także podjęły walkę z kryzysem. (…) Wszyscy chcielibyśmy, żeby pomoc była większa, ale są pewne ograniczenia. Potrzeb jest dużo, natomiast nie mamy też takich wpływów do budżetu. Wisi nad nami problem deficytu budżetowego i długu publicznego. Te kwestie muszą być przez rząd wyważane. (…) Przedstawiony zostanie nowy plan społeczno-gospodarczy, który będzie wskazywał kolejne działania rządu. W jego ramach pojawią się nowe branże, które do tej pory nie uzyskały pomocy – wskazała dr Gabriela Masłowska.

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 10

Autor: mj

Tagi: Gabriela Masłowska stopy procentowe