[TYLKO U NAS] Br. prof. M. Gronowski OSB o spotkaniu naukowców w opactwie tynieckim: Co roku tematyka jest tak dobierana, żeby wpisywała się w historię i tradycję Kościoła w środowisku, które gości
Treść
Co roku tematyka jest tak właśnie dobierana, żeby wpisywała się też w historię i tradycję Kościoła w środowisku, które gości. Tak też było zaplanowane tegoroczne spotkanie, żeby ukazać z jednej strony właśnie to wielkie dziedzictwo tynieckie, ale też oczywiście pamiętamy, że Benedyktyni przynieśli ze sobą o wiele starszą tradycję V i VI wieku – wskazał br. prof. Michał Gronowski OSB, opiekun zabytków Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu świętuje w tym roku podwójny jubileusz.
– Co roku odbywa się spotkanie wykładowców i profesorów historii Kościoła. Co roku jest to spotkanie w innym miejscu i na ten rok akurat zaprosiliśmy sekcję historyków Kościoła do nas, do opactwa tynieckiego właśnie z okazji tego podwójnego, bardzo pięknego jubileuszu. Z jednej strony mamy rzeczywiście 80 lat od powrotu Benedyktynów, oficjalny i uroczysty powrót nastąpił 30 lipca 1939 roku – po 123 latach nieobecności, a z drugiej strony mamy 975-lecie założenia opactwa – powiedział gość Radia Maryja.
W spotkaniu istotne będzie ukazanie dziedzictwa zakonu Benedyktynów.
– Co roku tematyka jest tak właśnie dobierana, żeby wpisywała się też w historię i tradycję Kościoła w środowisku, które gości. Tak też było pomyślane tegoroczne spotkanie, żeby ukazać z jednej strony właśnie to wielkie dziedzictwo tynieckie, ale też oczywiście pamiętamy, że Benedyktyni przynieśli ze sobą o wiele starszą tradycję V i VI wieku, dlatego też chcemy pokazać te długie dziedzictwo opactwa tynieckiego, ale też pokazać oddziaływanie innych, młodszych gałęzi życia, które wprost lub nie wywodzą się od okresu staropolskiego np. cystersów, czy też w ogóle bogactwo całego życia zakonnego – mówił duchowny.
Tynieckie muzeum zaprasza na obejrzenie tegorocznej wystawy czasowej.
– W naszym muzeum co roku, oprócz wystawy stałej, gdzie można zobaczyć chociażby pozostałości tego najstarszego wystroju klasztoru, ale też jest część, gdzie co roku zmieniamy wystawę, jest to wystawa czasowa. Właśnie w związku z jubileuszem, bo tytuł wystawy nawiązuje właśnie do tych wszystkich wydarzeń, bo chcemy przez tę wystawę przypomnieć nie tylko samo wydarzenie, ale także ludzi, także naszych braci, którzy za tym dziełem stali, chcemy ich przypomnieć. Wystawa będzie otwarta przez cały rok i zapraszamy do nas do jej obejrzenia – powiedział br. prof. Michał Gronowski.
Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem br. prof. Michała Gronowskiego można odsłuchać [tutaj].
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 28 kwietnia 2019
Autor: mj