[TYLKO U NAS] A. Trzcińska: Do mycia warzyw i owoców można używać detergentów. Płyn do naczyń działa podobnie jak mydło. Jest bezpieczny po dokładnym spłukaniu
Treść
Do mycia warzyw i owoców można używać detergentów. Najlepszy do owoców i warzyw będzie płyn do mycia naczyń, dlatego że jest on dopuszczony do używania w przypadku mycia naczyń, na których później jemy. Jest bezpieczny po dokładnym spłukaniu. Płyn do naczyń działa podobnie jak mydło – mówiła w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja szeregowa Aneta Trzcińska, magister pielęgniarstwa, żołnierz 13. Śląskiej Brygady WOT.
Gośćmi audycji byli także płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Katarzyna Wiejak, psycholog w dowództwie WOT.
Od kilkunastu dni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiadają na pytania słuchaczy Radia Maryja dotyczące obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce.
Maseczka ochronna, szalik bądź chusta. W związku z pandemią koronawirusa, od czwartku każdy ma obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także religijnej. [czytaj więcej]
Rzecznik prasowy WOT zwrócił uwagę, że przepisy dotyczące zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej zostały doprecyzowane.
– Dotyczy to takich miejsc, jak: środki publicznego transportu zbiorowego, pojazdy, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące bądź niegospodarujące wspólnie, ogólnodostępne drogi, zakłady pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, wyznaczonych na potrzeby administracji, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, sportu, turystyki, obsługi mieszkańców, transport kolejowy, lotniczy, morski, jest szeroka gama tych obiektów. Również w obiektach handlowych lub usługowych, na targowiskach, na terenach nieruchomości wspólnych – powiedział płk Marek Pietrzak.
– Noszenie maski jest bardzo istotne. Pamiętajmy, że maska ma chronić nie tylko nas, ale też osoby, które znajdują się wkoło, w naszym otoczeniu. Nikt z nas nie ma pewności, czy nie jest zdrowym nosicielem koronawirusa. Cały czas apelowaliśmy o ten dystans, żeby utrzymywać odległości między osobami, które stoją w kolejkach, które się przemieszczają, żeby ta odległość wynosiła co najmniej 2 metry – akcentowała pielęgniarka Aneta Trzcińska.
Gość Radia Maryja wskazała, że do dezynfekcji używamy przede wszystkim środków alkoholowych. W czasie epidemii ważna jest także higiena rąk. [czytaj więcej]
– Nie polecam warzyw i owoców zalewać środkami alkoholowymi. Bardziej przydatne będzie zwykłe mycie. Można używać detergentów. Najlepszy do owoców i warzyw będzie płyn do mycia naczyń, dlatego że jest on dopuszczony do używania w przypadku mycia naczyń, na których później jemy. Jest bezpieczny po dokładnym spłukaniu. Płyn do naczyń działa podobnie jak mydło. Jest najlepszym środkiem zapobiegawczym, najlepszą profilaktyką w rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zarażaniu się tym koronawirusem. Na owocach i warzywach wirus nie przetrwa długo. Wirus potrzebuje człowieka, żeby przetrwać. Może być przeniesiony na brudnych rękach. Ale przeniesione owoce i warzywa, które odleżały jakiś czas w domu powinny być bezpieczne, ale myjmy je szczególnie teraz. (…) Polecamy wodę ciepłą z płynem do mycia naczyń, ona najbardziej będzie zmywała tego koronawirusa – podkreśliła żołnierz 13. Śląskiej Brygady WOT.
– Jeżeli mamy produkty, które są pakowane w jednorazowe woreczki, to najlepiej przyjść do domu i wyciągnąć te produkty z tych woreczków, wyrzucić je i dobrze umyć ręce po tym. Jeżeli mamy wędlinę czy ser pakowane w opakowanie plastikowe, z użyciem folii to też takie produkty należy wyciągnąć. Przełożyć do pudełek czy nawet do swoich woreczków i dobrze potem umyć ręce – dodała.
Katarzyna Wiejak zaznaczyła z kolei, że w internecie bardzo dużo specjalistów wypowiada się, że bezpośredni kontakt lekarzy z pacjentami jest bardzo ważny i bezcenny, a w dobie epidemii koronawirusa niestety jest to utrudnione.
– Poprzez wywiad, który psycholog czy psychiatra przeprowadza, tych faktów, o których mówi pacjent, także obserwuje pacjenta. Po mimice twarzy. Po tym, w jaki sposób reaguje na nasze pytania. Telefonicznie jesteśmy pozbawieni przynajmniej tej części diagnozy, psychiatrzy szczególnie. Dlatego mimo wszystko zaleca się pierwszy bezpośredni kontakt z psychiatrą i wtedy psychiatra określa czy jest możliwość połączenia się wizualnego online, czy istnieje potrzeba takich bezpośrednich spotkań. Psychiatrzy mimo wszystko w nagłych przypadkach zagrażających życiu prowadzą spotkania cały czas – powiedziała psycholog w dowództwie WOT.
Całość audycji z czwartkowych „Aktualności dnia” z udziałem żołnierzy WOT można wysłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 17 kwietnia 2020
Autor: mj
Tagi: koronawirus w Polsce owoce warzywa WOT