Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] A. Bieluczyk: Każde światło jest tak samo ważne, dlatego zachęcam wszystkich do udziału w akcji ,,Światło Pamięci Niezwyciężonym w Dekadę Stulecia Odzyskania Niepodległości"

Treść

Akcja „Światło Pamięci Niezwyciężonym w Dekadę Stulecia Odzyskania Niepodległości” to inicjatywa mająca przypominać o grobach żołnierzy Wojska Polskiego. Chcemy, żeby ludzie 10 listopada o godz. 18.00 zapalili znicze i pomodlili się nie pod pomnikami czy tablicami pamiątkowymi, ale właśnie nad grobami. Zachęcam wszystkich do udziału. Każde światło jest tak samo ważne – powiedział Andrzej Bieluczyk, członek Stowarzyszenia „Grupa Wschód”, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

Stowarzyszenie „Grupa Wschód”, w skład której wchodzą pasjonaci historii ziemi podlaskiej oraz kolekcjonerzy militariów z Białegostoku, organizuje 5. edycję akcji „Światło Pamięci Niezwyciężonym w Dekadę Stulecia Odzyskania Niepodległości”. Inicjatywa odbędzie się 10 listopada o godz. 18.00. Została ona objęta patronatem Radia Maryja i TV Trwam.

– Akcja polega na zapaleniu zniczy na grobach żołnierzy Wojska Polskiego. Co ważne, nie chodzi o pomniki czy tablice pamiątkowe. (…) Jako Stowarzyszenie „Grupa Wschód” sprzątaliśmy groby żołnierzy przed stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Wtedy zauważyliśmy, że mogiły są w strasznym stanie. Wyczyściliśmy je. Chcieliśmy, żeby na grobach żołnierzy zapłonęły znicze, aby ktoś pomodlił się właśnie tam, a nie tylko pod pomnikami – wskazał Andrzej Bieluczyk.

W pierwszej edycji akcji wzięło udział 67 stowarzyszeń, organizacji oraz parafii. Natomiast w tym roku do udziału zgłosiło się ponad 220 podmiotów.

– Wydarzenie swoim zasięgiem nie obejmuje tylko Polski. Skontaktowaliśmy się m.in. z Polakami mieszkającymi na Kresach i zapytaliśmy, czy wezmą udział w akcji. Ochoczo się do niej włączyli. Odpowiedzieli przy tym, że zawsze pamiętają o grobach i rozpalają znicze. Byli zdziwieni, że trzeba organizować przedsięwzięcie, aby pamiętać o grobach żołnierzy – poinformował gość Radia Maryja.

Członek Stowarzyszenia „Grupa Wschód” zaznaczył, że „w ostatnich latach wiele się zmieniło i Polacy pamiętają o mogiłach żołnierzy”.

– Groby są odnawiane przez różne organizacje czy stowarzyszenia. Nam bardzo pomagają m.in. Lasy Państwowe. Kiedy rozmawiamy z leśnikami, opowiadają nam, że dbają o mogiły pozostawione gdzieś w lesie. Nie wiedzą, kto jest w nich pochowany, ale mówią: „Nie my postawiliśmy tu krzyż, ale on zawsze będzie tutaj stał” – mówił Andrzej Bieluczyk.

Jak zaznaczył, „każde światło jest tak samo ważne”.

– W jednej z gmin mama z córką i jej koleżanką pojechały do lasu, ponieważ jest tam mogiła powstańców styczniowych. Pokonały kilka kilometrów, aby do niej dotrzeć. Zapaliły tam znicz. To jest równie istotne, co zapalenie kilkuset zniczy w Białymstoku. Te osoby musiały się naprawdę wykazać. Każde działanie jest ważne – podkreślił członek Stowarzyszenia „Grupa Wschód”.

Poza Polską i Litwą wydarzenie dotarło do Taszkientu, czyli stolicy Uzbekistanu, a także na Łotwę, do Wielkiej Brytanii oraz do Włoch, gdzie znicze zostaną zapalone na Monte Cassino.

Audycję z udziałem Andrzeja Bieluczyka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 9

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj