Tusk z van Rompuyem o priorytetach
Treść
Stan przygotowań naszego kraju do objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej i polskie priorytety przewodnictwa były jednymi z głównych tematów rozmów podczas wczorajszego spotkania premiera Donalda Tuska z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem.
Spotkanie z przewodniczącym Rady Europejskiej poprzedza unijny szczyt zaplanowany na pierwszy tydzień lutego. Rompuy z Tuskiem rozmawiali m.in. o priorytetach naszej półrocznej prezydencji w Unii Europejskiej, którą obejmiemy 1 lipca tego roku, a także o negocjacjach w sprawie unijnego budżetu po 2013 roku oraz w kwestii przyszłości strefy euro. Van Rompuy stwierdził, że liczy, iż Polska w czasie swojej prezydencji wniesie wkład w rozwój Unii Europejskiej. Zadeklarował w tym kontekście swoje pełne poparcie dla podejmowanych przez polski rząd przedsięwzięć.
Wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz, przedstawiając w grudniu Sejmowi planowane priorytety polskiej prezydencji w Unii na drugą połowę tego roku, zapowiedział, iż oficjalny jej program zostanie zaprezentowany w połowie czerwca. Zaznaczył wtedy, że lista priorytetów ciągle jest uzupełniana. Rząd zaliczył do nich m.in. kwestię wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej. W drugiej połowie 2011 r. rozpoczną się bowiem negocjacje w sprawie przyszłej perspektywy finansowej Unii na lata 2014-2020. Do kwestii priorytetowych wpisano również rozwój jednolitego rynku, działania na rzecz wzmocnienia polityki obrony i bezpieczeństwa w Unii Europejskiej, rozwój Partnerstwa Wschodniego oraz bezpieczeństwo energetyczne Wspólnoty.
Przed spotkaniem z premierem Tuskiem przewodniczący Rady Europejskiej gościł na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wygłosił przemówienie w sprawie wyzwań stojących przed Unią Europejską w tym roku. Zaliczył do nich m.in.: konieczność podjęcia działań na rzecz przywrócenia wzrostu gospodarczego i zwiększenia liczby miejsc pracy. Środkiem do tego miałoby być m.in. położenie przez rządy państw Unii większego nacisku na badania i rozwój. Według Rompuya, z budżetów unijnych państw ciągle stosunkowo niewielkie środki przeznaczane są na ten cel, prowadzący do większej innowacyjności gospodarki.
W odniesieniu do Partnerstwa Wschodniego van Rompuy stwierdził, że ta inicjatywa ma na celu m.in. promocje praw człowieka i rządów prawa w krajach Europy Wschodniej. Odnosząc się do ostatnich wydarzeń na Białorusi, kiedy mieliśmy do czynienia z prześladowaniem opozycji, przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, iż tego rodzaju rzeczy są nie do zaakceptowania w Europie i Unia Europejska będzie uwzględniać te fakty w swoich relacjach z Białorusią.
Artur Kowalski
Nasz Dziennik 2011-01-18
Autor: jc