TK ma rozpoznać nowelę ustawy o trybunale
Treść
TK podczas rozprawy ma rozpoznać nowelizację ustawy o trybunale, której autorem jest PiS. W uzasadnieniu napisano, że żadne regulacje dotyczące Trybunału nie mogą prowadzić do sytuacji, w której utraciłby on zdolność funkcjonowania.
Zdania odrębne do postanowienia zgłosiło dwoje sędziów wybranych w grudniu przez obecny Sejm: Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.
Trybunał połączył wszystkie wnioski do wspólnego rozpoznania i wyznaczył uczestnikom postępowania termin (do 29 stycznia) na złożenie pisemnych stanowisk. Do sprawy zostało wyznaczonych 12 sędziów.
Prof. Krystyna Pawłowicz, poseł i konstytucjonalista, podkreśla, że prezes TK Andrzej Rzepliński poprzez swoje działania, chce postawić polski rząd w trudnej sytuacji.
– Jest to działanie nieprzyjazne działaniu władz. Ma ono na celu zaostrzyć sytuację, ma postawić w trudnej sytuacji panią premier i polskie władze, które starają się odeprzeć nieuzasadnione ataki zachodnich mediów i pokazać, że działanie nowych polskich władz, wybranych w wyborach, jest jak najbardziej w zgodzie z prawem. To działanie jest absolutnie niedopuszczalne i muszę powiedzieć, że jestem tą zaciekłością pana prezesa Rzepińskiego wprost zdumiona – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz.
Nowelę ustawy o TK zaskarżyli: posłowie PO, PSL i Nowoczesnej, I prezes SN, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Krajowa Rada Sądownictwa.
Ustawa przewiduje m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów.
Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w TK według kolejności wpływu.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 20 stycznia 2016
Autor: mj