Testament Polski Walczącej
Treść
Zdjęcie: Arch. IPN/ -
„Przekazujemy nasz Testament następnym pokoleniom” – takie hasło na wielkich plakatach w całej Polsce ma przypominać o dziedzictwie Polskiego Państwa Podziemnego w 75. rocznicę jego powstania. IPN aktywizuje samorządy, by zorganizowały lokalne uroczystości.
– Na billboardach wykorzystano natomiast postać ppłk. Stanisława Oleksiaka „Kozica”, honorowego prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W rolę modeli wcielili się także pracownicy Biura Edukacji Publicznej IPN i ich dzieci – wyjaśnia Andrzej Arseniuk, rzecznik Instytutu. – Zostały one umieszczone w większych miastach i są widoczne – podkreśla. – Kampania plakatowa na nośnikach wielkoformatowych w całej Polsce ma przypominać program, jaki pozostawiła po sobie Polska Walcząca – podkreśla Arseniuk.
Z kolei na podświetlanych tablicach, tzw. citylightach (głównie na wiatach przystankowych), umieszczono „osiem motywów, z których każdy odpowiada jednemu z ośmiu punktów Programu Demokracji Polskiej z odezwy RJN”.
IPN skierował również 5 tys. pism do samorządów i kuratorów oświaty przypominających o 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
„Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, będącego fenomenem na skalę światową. […] Instytut Pamięci Narodowej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej apelują o zorganizowanie w całej Polsce lokalnych obchodów rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pod wspólnym hasłem »My z niego wszyscy…«” – napisali prezes IPN Łukasz Kamiński i prezes ŚZŻAK Leszek Żukowski.
– Wysłaliśmy pisma do wszystkich samorządów, czyli do wszystkich gmin, starostw, burmistrzów, prezydentów miast, marszałków województw i wojewodów – mówi Arseniuk. Podkreśla, że apel spotkał się z szerokim przyjęciem i cały czas napływają odpowiedzi z informacjami o programach uroczystości, jakie zaplanowano pod koniec września.
Instytut zaapelował jednocześnie do samorządów, aby w obchodach uczestniczyły placówki oświatowe. – Była to prośba o wsparcie takich uroczystości, o organizowanie ich wspólnie ze szkołami, o zaproszenie kombatantów, względnie historyków, którzy przybliżą historię Polskiego Państwa Podziemnego – dodaje rzecznik.
– Celem akcji jest to, by obchody nie ograniczały się tylko do szczebla centralnego, ale odbyły się także w szkołach, domach kultury czy w lokalnych miejscach pamięci. Pomocą mają służyć przygotowane przez Biuro Edukacji Publicznej materiały edukacyjne – mówi Arseniuk.
Na stronie IPN www.pamiec.pl można znaleźć dokumenty Polskiego Państwa Podziemnego, sylwetki przywódców i relacje świadków. – 75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego jest dla nas szczególnie ważna, tym bardziej że jest często mniej zauważana, pozostaje w cieniu innych wielkich rocznic. W tym roku szczególnie zależy nam, by ją przypomnieć, ponieważ dla wielu osób, zwłaszcza młodych, to jedna z ostatnich okazji do osobistego kontaktu z osobami pamiętającymi Polskę Podziemną i jej żołnierzami – mówi zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN Kamila Sachnowska.
– W całym kraju rozdawana jest broszura „Testament Polski Walczącej. Ostatnie przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego”. Zawiera odezwę Rady Jedności Narodowej z 1 lipca 1945 roku, którą Rada wydała, podejmując uchwałę o swoim rozwiązaniu – zwraca uwagę rzecznik IPN. Ponadto ekipa IPN TV przygotowała spot telewizyjny.
– Chcemy nie tylko przypomnieć o datach i wydarzeniach, ale potraktować przesłanie Polski Podziemnej jako nasze dziedzictwo – podkreśla Sachnowska.
Zenon BaranowskiNasz Dziennik, 22 września 2014
Autor: mj