Termin zebrania nowej KRS wciąż nie jest znany
Treść
Termin pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa – zgodnie z ustawą – ma wskazać Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Prof. Małgorzata Gersdorf nie spieszy się jednak z wypełnieniem tego obowiązku. W ubiegłym tygodniu złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej KRS, co jednak nie zwalnia jej z obowiązku wyznaczenia pierwszego posiedzenia nowej Rady.
6 marca Sejm wybrał piętnastu nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Rzecznik ministra sprawiedliwości Jan Kanthak zauważa, że zgodnie z ustawą o KRS to sędzia Małgorzata Gersdorf jako Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego musi zwołać pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa.
– W art. 20 ust. 3, iż Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego w przypadku braku przewodniczącego KRS, zwołuje posiedzenie nowej KRS i w tym przypadku mamy taką sytuację. Pani prezes z ustawy jest zobowiązana do zwołania posiedzenia KRS – zaznacza Jan Kanthak.
Na pierwszym posiedzeniu KRS spośród 15 członków ma zostać wybrany przewodniczący Rady, gdyż rezygnację z tej funkcji w ubiegłym tygodniu złożyła Małgorzata Gersdorf. Według zapisów ustawy o KRS prof. Małgorzata Gersdorf ma dwa miesiące na zwołanie posiedzenia Rady, choć z wypełnieniem tego obowiązku nie powinna zwlekać.
Profesor Marek Szydło mówi, że Krajowa Rada Sądownictwa nie może funkcjonować z przerwami.
– Krajowa Rada Sądownictwa jest organem konstytucyjnym i – jak każdy organ konstytucyjny – działa na zasadzie ciągłości, kontynuacji. Konstytucja nie przewiduje sytuacji, w której KRS byłaby w pewnych odstępach czasu nieczynna, nie działała – podkreśla prawnik prof. Marek Szydło.
Na opieszałość sędzi Małgorzaty Gersdorf liczy opozycja, która nie akceptuje reformy Krajowej Rady Sądownictwa.
– Po pierwsze, nie ma KRS, dlatego że powstała w niekonstytucyjny sposób – mówi poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki.
– Ta KRS jest wybrana w sposób nieprawidłowy, w związku z tym naturalnym jest, że nie powinna być zwoływana – dodaje Adam Szłapka z Nowoczesnej.
Jak mówi rzecznik rządu Joanna Kopcińska, działalność KRS-u nie jest zagrożona.
– Krajowa Rada Sądownictwa będzie funkcjonowała. Są określone zasady, w jakiej formie ma się to odbywać – wskazuje rzecznik.
Prawnik prof. Jakub Stelina podkreśla, że dopiero dymisja sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego skomplikowałaby procedurę wyznaczenia terminu posiedzenia nowej Rady.
– Wtedy oczywiście, w jej zastępstwie, wykonywałby te obowiązki inny sędzia Sądu Najwyższego, prezes którejś z izb. No, chyba, że wszyscy podaliby się do dymisji. Wtedy faktycznie sytuacja byłaby bardzo ciekawa, bo teoretycznie nie byłoby podmiotu, który byłby uprawniony do zwołania Krajowej Rady Sądownictwa – wskazuje prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego.
Konieczna byłaby wówczas nowelizacja istniejących przepisów. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf nie chciała z nami dziś rozmawiać.
„Informuję też, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego nie udziela wywiadów” – mówi komunikat biura prasowego Sądu Najwyższego.
Czy rzeczywiście? Nie trudno znaleźć nagrania wywiadów prezes Małgorzaty Gersdorf np. w TVN.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 13 marca 2018
Autor: mj