Przejdź do treści
Przejdź do stopki

,,Tak dla rodziny, nie dla gender" - debata o wypowiedzeniu konwencji stambulskiej

Treść

Pod obrady Sejmu trafił obywatelski projektem ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Inicjatywa zmierza w stronę wypowiedzenia ideologicznej konwencji stambulskiej i zastąpienia jej Konwencją Praw Rodziny.

Projekt Instytutu Ordo Iuris i obywatelskiej inicjatywy „Tak dla rodziny, nie dla gender”, przewidujący wypowiedzenie konwencji stambulskiej, trafił do Sejmu pod koniec grudnia ubiegłego roku. Konwencja wprowadza do polskiego prawa pojęcia ideologiczne.

– Zawiera w jednych ze swoich pierwszych artykułów definicję płci społeczno-kulturowej, czyli sprowadza płciowość tylko i wyłącznie do pewnego rodzaju umownej konwencji, nie opieranej na biologii, nie opieranej na rzeczywistości; każe wykorzeniać tradycje i zwyczaje dotyczące typowych ról kobiet i mężczyzn – zauważył dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.

Konwencja tylko pozornie walczy z przemocą domową – dodaje wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.

– Po prostu psuje polski system przeciwdziałania przemocy. Ten system nie może działać tak, jak powinien, dlatego że już od kilku lat konwencja obowiązuje i uniemożliwia jego reformę – zaznaczył dr Tymoteusz Zych.

Dlatego też Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” wychodzi z zaproszeniem do wszystkich środowisk broniących praw rodziny do wzięcia udziału w pakcie przeciwko przemocy – mówił prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski.

– Liczymy na to, że chociażby „Niebieska linia”, czy „Dajemy dzieciom siłę” staną w jednym froncie z nami przeciwko przemocy i razem ten pakt przeciwko przemocy przygotujemy – dodał.

Na 29 marca planowane są obrady eksperckiego okrągłego stołu, gdzie wymienione zostaną doświadczenia w walce z przemocą domową. Wypowiedzenia konwencji stambulskiej nie chce natomiast Koalicja Obywatelska i Lewica.

– Nie możemy zgadzać się, żeby takie projekty przechodziły przez parlament Polski. Skala przemocy wobec kobiet, skala przemocy domowej niestety rośnie na naszych oczach – powiedziała Aleksandra Gajewska, poseł PO.

Tymczasem warto wspomnieć, że Polska jest jednym z krajów UE, gdzie odnotowuje się najmniej przypadków przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Z kolei głosy posłów Koalicji Polskiej w sprawie wypowiedzenia konwencji stambulskiej mogą być podzielone – mówił lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

– To jest ustawa o charakterze światopoglądowym i to jest punkt łączący zawsze nasze środowiska w Koalicji Polskiej. W takich sprawach decyzja zawsze należy do każdego z posłów. Nie będzie żadnej dyscypliny w tej  sprawie – wyjaśnił.

Inicjatywę ustawodawczą „Tak dla rodziny, nie dla gender” poprze natomiast Solidarna Polska i  Konfederacja.

– Zgadzamy się z tym projektem. Jest to też projekt wpisany w działania Solidarnej Polski i ministra sprawiedliwości. Wielokrotnie apelowaliśmy o wypowiedzenie konwencji stambulskiej, a to jest głównym składnikiem tej ustawy – wskazał Mariusz Kałużny, poseł  Solidarnej Polski.

Tutaj nie mamy wątpliwości, ten projekt jest słuszny i będziemy go popierać – powiedział Michał Urbaniak, poseł Konfederacji.

Wcześniej, bo w ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki złożył wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego – przypomniał poseł PiS Marek Suski.

Jedno jest pewne: konwencja stambulska nie jest Polsce potrzebna – podkreślił konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, Marta Wierzbicka-Kuczaj.

– Każdy człowiek dzisiaj w naszym społeczeństwie jest chroniony przez prawo, nie ma potrzeby, żeby uciekać się do jakiś dodatkowych narzędzi, szczególnie tych, które w sposób zakamuflowany wprowadzają ideologiczne podejście do człowieka – oceniła.

Pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Tak dla rodziny, nie dla gender” podpisało się 150 tys. Polaków.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 17

Autor: mj

Tagi: gender konwencja stambulska rodzina