Szwedo zakodował TVP
Treść
Niecały miesiąc temu TVP uruchomiła pierwszą bezpłatną część platformy cyfrowej i rozpoczęła realizację zaleceń wynikających z projektu Strategii Cyfryzacji kraju. Natomiast wczoraj w nocy sygnał ten został zakodowany. Co się stało? Nie wiadomo.
Bezpłatna platforma cyfrowa TVP miała oferować klientom dostęp do podstawowych obecnie programów telewizyjnych: TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Sport, TVP HD, TVP Kultura, TVP Historia, TV Polonia oraz polskich kanałów typu free to air wynajmujących od TVP miejsce na transponderach satelitarnych: TV Puls i TV Trwam. Poza tym miała istnieć część platformy z kanałami płatnymi. TVP informowała, że do odbioru kanałów widz korzystający z platformy TVP potrzebuje jedynie dekodera i anteny, za które zapłaci tylko raz, i które pozostaną jego własnością. W zamian zaś uzyska bezpłatny bądź niskopłatny dostęp do cyfrowej jakości programów, w tym nadawanych w najlepszej rozdzielczości, czyli HD. Jednak coś poszło nie tak.
W komunikacie, który pojawił się na stronie internetowej Telewizji Polskiej wczoraj w nocy, czytamy: "w ramach kolejnej fazy testów platformy cyfrowej, TVP od godziny 00:00 dnia 09 października 2009 zakoduje sygnał TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP HD i TVP Sport. Indywidualny odbiór będzie możliwy za pomocą dedykowanego odbiornika z kartą warunkowego dostępu". Dlaczego sygnał zakodowano i na jak długo, tego nie wiadomo. Tym bardziej że wcześniej TVP nie zapowiadała takich kroków i "kolejnych faz testów". Telewizja Polska milczy w tej sprawie. Jednocześnie takie postępowanie dziwi, zwłaszcza jeśli prześledzić, w jaki sposób platforma była przez władze TVP reklamowana - zaznaczano, że "nie zmusza do ponoszenia stałych, cyklicznych opłat" i zapewniano "bezpłatny dostęp do wysokiej jakości sygnału najpopularniejszych w Polsce kanałów telewizyjnych, w tym nadawanych w najwyższej jakości HDTV". W tym momencie nie wiadomo, co należy zrobić, aby móc odbierać zakodowany sygnał. Podczas prezentacji bezpłatnej części platformy cyfrowej ówczesny p.o. prezes Piotr Farfał zapowiedział, że część płatną TVP planuje uruchomić 15 grudnia. Poinformował, że widzowie, którzy zechcą oglądać programy stacji komercyjnych, będą musieli opłacić jednorazowo koszt karty abonenckiej w wysokości ok. 50 złotych.
Na polskim rynku działają już satelitarne platformy cyfrowe; są to m.in.: Cyfra+, Cyfrowy Polsat, telewizja n. Być może TVP uległa naciskom z ich strony, ponieważ bezpłatna platforma cyfrowa TVP jest dla nich dużym zagrożeniem na rynku.
Izabela Borańska-Chmielewska
"Nasz Dziennik" 2009-10-10
Autor: wa