Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szkolenia strzeleckie dla uczniów

Treść

Rząd chce wprowadzić do szkół podstawowych i ponadpodstawowych szkolenia strzeleckie. Nad takim rozwiązaniem pracuje Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Rząd rozważa także liberalizację przepisów dotyczących dostępu do broni.

W 2012 roku z polskich szkół zniknął przedmiot Przysposobienie Obronne. Zastąpiła go Edukacja dla bezpieczeństwa – przypominał Arkadiusz Przyniczka, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdniku.

– To jedna godzina lekcyjna w ósmej klasie. Myślę, że to jest trochę za mało. Uczniowie na tych lekcjach zdobywają wiedzę z podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy np. zachowania się w lesie – wyjaśnił.

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę konieczne są zmiany. Pracują nad nimi resorty obrony i edukacji.

– Stoimy przed wyzwaniem pilnego dostosowania tego przedmiotu. Poprawienia jego podstaw programowych tak, aby zawierał komponenty obronne, charakterystyczne bezpośrednio dla zdolności obronnych naszego społeczeństwa – poinformował Radosław Brzózka, szef gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki.

Od września do szkół wróci przedmiot Przysposobienie Obronne, który będzie połączony ze szkoleniem strzeleckim – mówił wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

„Każdy uczeń szkoły średniej powinien przejść takie przeszkolenie w ramach lekcji” – dodał.

W zajęciach mają wziąć udział także uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej.

Socjolog dr Jerzy Żurko podkreślił, że zajęcia strzeleckie są ważne, zwłaszcza jeśli będą prowadzone w duchu patriotycznym.

– To powinno się łączyć razem z wychowaniem patriotycznym, razem z pamięcią o Powstaniu Listopadowym, Powstaniu Styczniowym, z naszymi zrywami narodowymi. To powinna być również szkoła myślenia patriotycznego, nie tylko samo strzelanie – ocenił.

Pomysł musi być jeszcze uzgodniony politycznie.

W całej Polsce wzrosło zainteresowanie strzelectwem – podkreślił Cezariusz Stolarczyk z Centrum Strzeleckiego Tarcza w Gdyni.

– Wzrosło zainteresowanie nauką strzelania i zdobywania pozwoleń na broń. Z tego co obserwujemy, to zainteresowanie wzrosło ok. 300 proc. w przeciągu miesiąca – zauważył.

Powraca dyskusja o powszechnym dostępie do broni. Od lat walczy o to Konfederacja. Teraz ugrupowanie proponuje wprowadzenie szeroko dostępnych szkoleń strzeleckich dla wszystkich, którzy ukończyli 16 rok życia.

 

 – Polegałoby ono na tym, żeby przez kilkanaście dni, w trybie weekendowym, aby  ułatwić to osobom pracującym, przez te kilkanaście dni nauczyć się obsługi podstawowych rodzajów broni palnej – wskazał Krzysztof Tuduj, poseł Konfederacji.

Liberalizacji dostępu do broni chce też ugrupowanie Kukiz15. Projekt ustawy trafił już do Sejmu. Z kolei grupa dwudziestu trzech posłów Prawa i Sprawiedliwości proponuje przyspieszenie procedury oraz obniżenie kosztów uzyskania pozwolenia na broń. Jest to możliwe bez zmiany ustawy – zwrócił uwagę poseł Bartłomiej Wróblewski.

„Obecnie to minimum sześć, a zwykle osiem i więcej miesięcy. Bez zmiany ustawy i warunków wydawania pozwoleń możliwe jest dwu-, a nawet trzykrotne skrócenie tego czasu” – wyjaśnił polityk.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że trwają obecnie rozmowy w sprawie rozwiązań, które pozwolą na zwiększenie gotowości obronnej obywateli.

– Takie zmiany muszą obejmować siłą rzeczy, z jednej strony, kwestie szkoleń (w sensie dostępu do strzelnic), zdobycia umiejętności strzeleckiej, a z drugiej strony, pewnej liberalizacji dostępu do broni – zaznaczył.  

W Polsce obecnie funkcjonuje blisko 130 strzelnic. Rząd chce przyspieszyć budowę nowych obiektów w ramach programu „Strzelnica w powiecie”. Do tej pory powstało ich zaledwie 48, głównie wirtualnych.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj