Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szczepienia seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia

Treść

Coraz więcej Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Dziś ruszają szczepienia osób po 70. roku życia. Jak informuje minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera RP, terminy szczepień do końca marca zostały zarezerwowane. Tym samym apeluje do seniorów, aby dziś zostali w domach i nie szli do przychodni zarejestrować się na szczepienia.

Dziś w całym kraju rozpoczęły się szczepienia seniorów powyżej 70 roku życia. przeciwko COVID-19.

– Zaczynamy szczepienia populacyjne w ponad 5 tysiącach punktów szczepień w całym kraju – powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM.

Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek, w Polsce do końca I kwartału szczepionkę przeciwko koronawirusowi przyjmie 3 mln 100 tys. osób.

– Dzisiaj mamy już zarejestrowane terminy dla ponad 3 mln osób. Co to oznacza? Oznacza to, że  w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek, nie mamy już wolnych terminów – poinformował Michał Dworczyk.

Przedstawiciele rządu apelują do seniorów, aby zostali dziś w domach i nie szli do przychodni zarejestrować się na szczepienia.

– Wszystkie terminy na szczepienia, które zostały zaplanowane do końca marca, zostały już zarezerwowane – wyjaśnił szef KPRM.

Seniorzy, którzy chcą się zarejestrować, mogą zgłaszać chęć zaszczepienia się telefonicznie,  przez SMS lub przez internet.

– Można wysłać SMS na numer 664908556. Można zarejestrować się za pośrednictwem strony gov.pl/szczepimy się – wskazał polityk.

Każdy senior, który przekaże swoje dane, otrzyma propozycję terminu szczepień.

– Gwarantujemy, że każdy senior, który pozostawi swoje dane, jak tylko pojawią się szczepionki w Polsce, a w konsekwencji nowe terminy, pracownicy infolinii zadzwonią i zaproponują konkretny termin szczepienia – powiedział Michał Dworczyk.

Jak podkreślają przedstawiciele rządu, te problemy to nie wina stworzonego systemu, tylko braku szczepionek.

– Stworzony system pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób – poinformował szef KPRM.

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia.

TV Trwam News

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 25

Autor: mj