Szansa na porozumienie w Kompanii Węglowej
Treść
Jest szansa na porozumienie związkowców z zarządem Kompanii Węglowej. W spółce trwa spór zbiorowy. Związkowcy nie godzą się na cięcia płac. Zapadła decyzja o powołaniu specjalnego zespołu, który będzie pracował nad znalezieniem kompromisu.
– Ustalono, że strony powołają specjalny zespół kilkuosobowy, który będzie szczegółowo rozmawiał w kwestiach finansowych. Mamy nadzieje, że dzisiejszy dzień przybliża nas do osiągnięcia porozumienia – powiedział Tomasz Głogowski, rzecznik Kompanii Węglowej.
Pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się we wtorek po Świętach. W jego skład wejdą przedstawiciele zarządu Kompanii i strony związkowej. Zespół będzie analizował, w jaki sposób był realizowany fundusz płac w roku 2015 i na początku tego roku we wszystkich kopalniach.
– My chcemy namacalnie poznać, jak to wygląda z wszystkimi składniami wynagrodzeń na poszczególnych kopalniach – wyjaśnił Bogusław Hutek, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Kompanii Węglowej.
– Ten zespół ma na celu doprowadzić do tego, aby te płace, które były na bieżąco realizowane w 2015 roku, były realizowane do powstania Polskiej Grupy Górniczej w Kompanii Węglowej – stwierdził Przemysław Skupień, przewodniczący WZZ Sierpień 80 w Kompanii Węglowej.
Wyniki analizy będą podstawą do dalszych rozmów.
– To jest przygotowanie do tego, że będą rozmowy w Polskiej Grupie Górniczej. Deklarowaliśmy kiedyś, że jeżeli powstanie PGG, to my jesteśmy gotowi usiąść do rozmów różne tematy. (…) My mówiliśmy o nowym układzie zbiorowym, o nowym systemie wynagrodzeń – powiedział Bogusław Hutek.
Pomysł rządu na ratowanie Kompanii Węglowej to utworzenie Polskiej Grupy Górniczej. Spółka rozpocznie działalność już za kilka miesięcy.
– To jest spółka, która będzie potrzebowała doinwestowania i te pieniądze już zostały znalezione. To, co się nie udało zrobić PO, to się udało zrobić w ciągu kilku tygodni. Trzy spółki: Energa, PGE oraz PGNiG – to są te spółki, które zadeklarowały już, że włożą 1,5 mld zł do nowej spółki, która się tworzy – mówił Michał Wójcik, poseł PiS.
Obecnie trwają prace nad omawianiem planu biznesowego dla Polskiej Grupy Górniczej. Będziemy ratowali, a nie likwidowali kopalnie – podkreśla poseł Michał Wójcik z Prawa Sprawiedliwości. Na wsparcie rządu będzie mogła liczyć również Jastrzębska Spółka Węglowa i Katowicki Holding Węglowy.
– Jest kwestia wsparcia, którego rząd udzieli z całą pewnością JSW, która jest dzisiaj w bardzo trudnej sytuacji – jak również KHW – być może zostanie stworzony Polski Holding Węglowy – dodał Michał Wójcik, poseł PiS.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 23 marca 2016
Autor: mj