Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Systematycznie spada liczba zakażeń koronawirusem w Polsce

Treść

Liczba zakażeń i zgonów wywołanych koronawirusem spada. Systematycznie zmniejsza się także obłożenie łóżek szpitalnych. „Średnio dziennie jest blisko 4 tys. 200 zakażeń, czyli w porównaniu do wcześniejszego tygodnia mamy spadek o ponad 30 procent” – wskazuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Ponad 2 tysiące nowych zakażeń i 22 przypadki śmiertelne. To najnowsze dobowe dane zaprezentowane przez Ministerstwo Zdrowia. Resort przeanalizował także dane tygodniowe. Wynik jest optymistyczny.

– Średnio dziennie jest blisko 4 tys. 200 zakażeń, czyli w porównaniu do wcześniejszego tygodnia mamy spadek o ponad 30 procent. Te 30-procentowe spadki utrzymują się już od kilku tygodni – zaznaczył Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Obok liczby zakażeń spada także liczba zgonów.

– W tej chwili średnia wynosi 275 osób zmarłych dziennie. Również jest to spadek o 30 procent – dodał Wojciech Andrusiewicz.

Systematycznie zmniejsza się także obłożenie łóżek szpitalnych.

– Tylko w ciągu ostatniego tygodnia mamy ponownie ponad 5 tys. mniej zajętych łóżek. W ubiegłym tygodniu ta liczba była w okolicach 6 tys., teraz mamy około 5 tys., więc systematycznie liczba zajętych łóżek spada – wskazał rzecznik resortu zdrowia.

Mimo że sytuacja epidemiczna z tygodnia na tydzień jest coraz lepsza, apel o ostrożność i przestrzeganie przepisów sanitarnych pozostaje. Kolejnym narzędziem walki z pandemią są szczepienia, których liczba z dnia na dzień rośnie.

– Przekroczyliśmy 14 milionów wszystkich wykonanych szczepień. To jest dobra informacja, bo to oznacza, że już grubo ponad 10 milionów osób przyjęło pierwszą dawkę – poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Na maj i czerwiec do dyspozycji jest ponad 4,5 mln wolnych terminów na szczepienia przeciwko COVID-19.

– Wszyscy, którzy ukończyli 18 lat, mogą się już rejestrować i szczepić – mówił Michał Dworczyk.

Z kolei decyzja w sprawie szczepień osób w wieku 16-17 lat ma zapaść w tym tygodniu. Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej rząd podjął decyzję o skróceniu okresu pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki.

– Do tej pory, jeśli chodzi o szczepionkę Moderna, to były 42 dni – skracamy do 35 dni, czyli około 5 tygodni. Podobnie w przypadku szczepionki Pfizer. Jeśli chodzi o Astrę Zenecę, to zmiana jest największa – z 84 do 35 dni – podał szef KPRM.

Zmiany te wejdą w życie od 17 maja. Z kolei od poniedziałku osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami mają pierwszeństwo w powszechnych punktach szczepień przeciw COVID-19 bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Na podstawie tylko i wyłącznie tego orzeczenia osoba niepełnosprawna oraz jej opiekun mogą zostać zaszczepieni bez kolejki. Są przyjmowani, przeprowadzany jest z nimi wywiad, wypełniane są dokumenty, odpowiednie badanie i szczepienie – podkreślił Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych powiedział, że domaga się także priorytetowego traktowania osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w procesie szczepień. Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Szykują się natomiast zmiany w szczepieniach ozdrowieńców.

– Do tej pory było to około 90 dni od otrzymania wyniku pozytywnego testu. Dzisiaj szczepienie ozdrowieńców będzie po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu – poinformował Michał Dworczyk.

W drugiej połowie maja wystartuje nowa kampania profrekwencyjna, zachęcająca do zaszczepienia się. Udział w niej wezmą m.in. sportowcy i blogerzy.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 10

Autor: mj

Tagi: koronawirus