Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Święto Ofiarowania Pańskiego

Treść

Dziś obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. W polskiej tradycji dzisiejsze święto nazywane jest również świętem Matki Bożej Gromnicznej.  Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Jest wspomnieniem ofiarowania przez Maryję i Józefa Dzieciątka Jezus Bogu Ojcu.

Według tradycji, dzisiejsze Eucharystie poprzedza obrzęd błogosławienia świec; przechodzi także uroczysta procesja.

Święto Ofiarowania Pańskiego należy do najstarszych świąt chrześcijańskich. Ma głęboką treść wyjaśnił ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Ten gest ofiarowania odwołuje się do starej tradycji, że wszystko co pierworodne w Izraelu miało być ofiarowane Bogu. W takim wypadku rodzice składali ofiarę. Maryja i Józef złożyli parę synogarlic. Święty Łukasz ewangelista pięknie opowiada o tym wydarzeniu. W naszej polskiej tradycji to dzisiejsze święto nazywane jest również świętem Matki Boże Gromnicznej, ponieważ Maryja niesie Jezusa Chrystusa – „światło na oświecenie pogan” i składa Go w ofierze Ojcu Niebieskiemu. Gromnica, która się spala, jest symbolem życia Chrystusa i ofiarą Chrystusa, którą Chrystus składa. Już w starożytności wierzono, że jest to zapowiedź tej wielkiej ofiary, jaką Chrystus złoży na krzyżu – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Wraz ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, rozbiera się szopki bożonarodzeniowe i choinki.

W 1997 r. Jan Paweł II 2 lutego ustanowił Światowym Dniem Życia Konsekrowanego.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 02 lutego 2016

Autor: mj

Tagi: Święto Ofiarowania Pańskiego