Świat boryka się z cukrzycą
Treść
Diabetolodzy alarmują, że współcześnie świat boryka się z pandemią cukrzycy. Szczególnie niebezpieczna jest cukrzyca typu 1., która dotyka najmłodszych. Pomocą może być system ciągłego monitorowania glikemii.
Szacuje się, że około 3,5 mln osób w Polsce choruje na cukrzycę. Wielu Polaków choruje na cukrzycę typu 2., która wynika zazwyczaj z niezdrowego trybu życia. Jednak to cukrzyca typu 1. jest najtrudniejszą odmianą.
– To jest choroba, która nie wynika ze sposobu życia. Jest to choroba autoimmunologiczna. Dziedziczy się predyspozycje do choroby – zaznaczyła Dagmara Staniszewska, prezes zarządu Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.
Dotyczy to zazwyczaj dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Obecnie w Polsce żyje ok. 20 tys. dzieci, które cierpią na cukrzycę typu 1. Niebezpieczeństwem są wahania cukru u dziecka, które mogą zagrażać życiu pacjenta. Dlatego dzieci z tego typu cukrzycą potrzebują ciągłej opieki.
– Czyli zapewnienie im bezpiecznego funkcjonowania. Czy uczestniczą w zajęciach szkolnych na miejscu, czy jeśli edukacja odbywa się zdalnie – cały czas ktoś nad tym dzieckiem powinien czuwać – podkreśliła Dagmara Staniszewska.
Dziś rozwiązaniem może być system ciągłego monitoringu glikemii.
– Jest to taki system, który pozwala na bieżące monitorowanie poziomu cukru i oprócz tego, że cukier jest cały czas dostępny i widoczny, to mamy możliwość podglądu wyniku. Dziecko ma odczyt z pomiaru i w tym samym czasie może widzieć go także rodzic – tłumaczyła prezes zarządu Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.
Chodzi o Dexcom G6.
– To system składający się z 3 elementów: małego czujnika, który mierzy glikemię pacjenta pod skórą; nadajnika, który odczyty glikemii wysyła do urządzenia wyświetlającego, np. telefonu; telefon wyświetla wyniki i wartości glikemii pacjenta. Pozwala także ustawiać alarmy na nieprawidłowe wartości glikemii – za wysoko, za nisko – ale też na zbliżające się za chwilę nieprawidłowe wartości, tzw. alarmy predykcyjne – sprecyzował Tomasz Borowy, prezes zarządu Proglikemia.
Dzięki temu urządzeniu pacjent zamiast standardowych 5 pomiarów ma wykonanych nawet 288 pomiarów dziennie. Urządzenie jest częściowo refundowane dla osób poniżej 26. roku życia, leczonych przy pomocy pompy insulinowej. Pozostali pacjenci, którzy mogą skorzystać z urządzenia, muszą zakupić je pełnopłatnie.
Temat cukrzycy poruszony jest w listopadowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 26
Autor: mj