Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sukces programu ,,Mój Prąd"

Treść

Ubiegły rok był bardzo udany pod względem inwestycji w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii, zwłaszcza w foto-woltaikę, w której boom zapoczątkował rządowy program „Mój Prąd“. Jak ocenił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ten program cieszy się największą popularnością spośród wszystkich realizowanych przez Fundusz.

Programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej cieszą się coraz większym powodzeniem między innymi za sprawą programu „Mój Prąd“, który w tym roku został odnowiony.

– Program, który jest przełomowy, bo jest bardzo prosty i jednocześnie bardzo szybki i dosyć obszerny w obsłudze, jeśli chodzi o moc, jaką planujemy zainstalować – mówił Artur Michalski, wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Mój Prąd” to jeden z największych programów w Europie. Finansuje on mikroinstalacje fotowoltaiczne osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczna na własne potrzeby. W ubiegłym roku przeznaczono na niego miliard złotych.

Do wykorzystania wciąż pozostało około 90 procent środków. Pozwolą one na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji. 13 stycznia bieżącego roku ruszył drugi nabór wniosków. To jednak nie wszystko, bo w zeszłym roku ruszył także program pod nazwą „Agroenergia“, który skierowany jest wyłączenie do rolników. Właściciele gospodarstw rolnych mogą ubiegać się w nim o pożyczki i dofinansowanie inwestycji w przydomowe, odnawialne źródła energii. Dotyczy to nie tylko fotowoltaiki, ale także małych elektrowni wiatrowych, wodnych czy też biomasy odpadowej. Zarówno jeden jak i drugi program przewiduje dofinansowania.

– W programie „Mój Prąd” było to 5 tysięcy, a w Agroenergii nawet 800 tysięcy na inwestycje w gospodarstwie rolnym – stwierdził wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wnioski można składać w formie papierowej, online i za pośrednictwem instalatorów PV, którzy podpisali z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej porozumienie o współpracy. Do tej pory zawarło je już 49 firm, ale ich lista sukcesywnie się wydłuża.

Jak poinformował Artur Michalski, Fundusz ma wiele planów.

– Za swój cel uznajemy rozwój w kolejnych możliwych obszarach, czyli wzmocnienie jeszcze bardziej w programach geotermalnych, wzmocnienie w programach, które są jeszcze bardziej skierowane na odnawialne źródła energii, które dotychczas nie były tak mocno rozpowszechnione, albo troszeczkę były spowolnione – podsumował Artur Michalski.

Na początku stycznia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainicjował już nowy program, skierowany do samorządów „Słoneczne Dachy“. Jego budżet wynosi 100 mln zł i na razie obejmuje tylko Wielkopolskę. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych i spółdzielni mogą ubiegać się w nim o preferencyjne pożyczki i dofinansowania na zakup, i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych, a także na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Nabór wystartuje jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 19

Autor: mj