Stanowcze "Tak" dla rodziny w nieważnym referendum
Treść
Sobotnie referendum na Słowacji w obronie małżeństwa i rodziny najprawdopodobniej ze względu na niską frekwencję będzie nieważne. Według wstępnych wyników w referendum wzięło udział zaledwie 21,4 proc. uprawnionych do głosowania. Do uznania jego ważności potrzeba było, aby wzięło w nim udział co najmniej 50 proc. uprawnionych obywateli.
94,5 proc. z głosujących opowiedziało się przeciwko małżeństwom gejów, 92,4 proc. było przeciwko adopcji dzieci przez pary tej samej płci. Natomiast 90,3 proc. głosowało za prawem rodziców do odmowy posyłania dzieci na zajęcia nauczające wychowania seksualnego lub eutanazji.
Episkopat Słowacji podziękował inicjatorom i wszystkim, zaangażowanym w referendum. Księża biskupi uznali, że niska frekwencja jest powodem do analizy i refleksji.
Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International Europa, powiedziała, że słowackie społeczeństwo pokazało, że aktywnie broni tradycyjnej rodziny.
- Większość osób, która wzięła udział w referendum opowiadała się za rodziną, przeciwko małżeństwom jednopłciowym. Przeciwko tym różnym sprawom, które przychodzą i do nas, do Polski. W ramach Konwencji CAHVIO, która mówi, że jest przeciwko przemocy, a tak naprawdę to tę przemoc upowszechnia. Słowacy podeszli aktywnie i osiągnęli pewien sukces. To, że referendum będzie jednak nie ważne wiąże się z pewnymi blokadami. Otóż telewizja słowacka odmówiła prezentacji prorodzinnych spotów. Czyli jednak komuś bardzo zależało na tym, żeby tego referendum nie można było wziąć pod uwagę, aby Słowacja musiała się podporządkować nowej pseudokulturze – gejowskiej, która zaczyna królować w Unii Europejskiej – tłumaczy dyrektor Human Life International Europa.
Inicjatorem referendum był Katolicki Sojusz na Rzecz Rodziny, który latem ubiegłego roku zebrał 400 tys. podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie plebiscytu.
Również rok temu lewicowa partia Smer-Socjaldemokracja wprowadziła poprawkę do konstytucji, w myśl której małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.
Słowacja licząca ponad 5 mln ludzi, to kraj w którym ponad 70 proc. społeczeństwa stanowią katolicy.
RIRM
źródło: RIRM, 08 lutego 2015
Autor: mj