Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Spora liczba Polaków nie chce przechodzić na emeryturę pomimo osiągnięcia do tego prawa

Treść

Co raz więcej osób decyduje się dalej pracować, pomimo uzyskania uprawnień emerytalnych. W ubiegłym roku 60 procent osób, które osiągnęło wiek emerytalny, podjęło decyzję o tym, by od razu przejść na emeryturę.

Na cały pakiet „Emerytura Plus” w bieżącym roku rząd przeznaczy blisko 36 mld zł – poinformowała minister Marlena Maląg.

– Same nakłady na trzynastą emeryturę to ponad 12 miliardów złotych – mówiła minister Marlena Maląg.

Do tego dochodzi waloryzacja świadczeń i czternasta emerytura.

– Ponad 11 miliardów złotych trafi do ponad 9 milionów emerytów – podkreśliła szef resortu rodziny.

Emeryci chcą dalej pracować, mimo że otrzymują wsparcie. Prezes ZUS-u, prof. Gertruda Uścińska, zwróciła uwagę, że w ostatnich 3 latach utrzymuje się pozytywny trend dotyczący przechodzenia Polaków na emeryturę.

– W ubiegłym roku 60 proc. Polaków podjęło decyzję, że z chwilą osiągnięcia wieku, przechodzi na emeryturę. To jest bardzo dobry wskaźnik. Około 25 proc. dokonuje takiej decyzji w ciągu roku od osiągniecia wieku emerytalnego, a 15 proc. pracuje ponad rok od tego zdarzenia – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Dla porównania w 2017 r. ponad 88 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast, 7,7 proc. w ciągu roku, a 4 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień.

Wielu Polaków decyduje się pracować dłużej ze względu na sytuację ekonomiczną – wskazał Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. pomorskim.

– Jedną z tych motywacji, żeby przedłużyć aktywność zawodową, jest to, że każdy rok aktywności zawodowej dłużej powoduje, iż nasze świadczenie emerytalne wzrośnie o około 8-10 proc. – oznajmił Krzysztof Cieszyński.

Decyzja o tym, by pracować dłużej, już po osiągnieciu wieku emerytalnego, przynosi także inne korzyści – dodała prezes ZUS-u.

– Myślę, że to jest bardzo dobry trend z punktu widzenia naszych oczekiwań dotyczących kontynuacji aktywności ekonomicznej, nie tylko z punktu widzenia wysokości samej emerytury, ale z punktu widzenia dalszej aktywności zawodowej, która ma szereg korzyści ogólnospołecznych i gospodarczych – podsumowała prof. Gertruda Uścińska.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W 2017 r. zostali powołani doradcy emerytalni, którzy pomagają klientom w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 13

Autor: mj