Spór wewnątrz Koalicji Polskiej
Treść
Rośnie napięcie w Koalicji Polskiej po głosowaniu w sprawie uchwały wspierającej polski rząd w negocjacjach z Unią Europejską. Pięciu posłów Kukiz’15 poparło projekt przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość. To zdenerwowało polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy chcą jak najszybszego przyjęcia unijnego budżetu.
W czwartek Sejm przyjął uchwałę wspierającą polski rząd, który sprzeciwia się powiązania wypłaty unijnych środków od niejasnej oceny praworządności. Uchwałę poparła cała Zjednoczona Prawica oraz pięciu posłów z Kukiz15. Przeciw była Platforma, ludowcy i Lewica, a także Konfederacja, co zaskoczyło polityków PiS.
– Dlaczego wystąpiliście razem z Partią Razem? Czyje interesy reprezentujecie? Reprezentujecie interesy Polski czy reprezentujecie interesy Berlina, Brukseli? – pytał Robert Gontarz, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zaskoczeniem z kolei dla polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego była postawa pięciu posłów Kukiz’15, którzy poparli uchwałę wspierającą rząd.
– Nam wydaje się, że trudno byłoby inaczej zagłosować, bo jeżeli myślimy o polskiej racji stanu, to sprzedawanie jej po kawałku doprowadzi znowu do tego, że Polski nie będzie – ocenił poseł Jarosław Sachajko.
PSL domaga się jak najszybszego przyjęcia unijnego budżetu wraz z niebezpiecznymi dla Polski rozwiązaniami.
– Widać wyraźnie, że Paweł Kukiz ze swoją czwórką poszedł w stronę Zbigniewa Ziobry. Jeśli tam mu bliżej, nie będziemy go na siłę trzymać. Jeśli nie chce być w Koalicji Polskiej, damy radę i bez Pawła – powiedział Marek Sawicki, poseł PSL-Kukiz’15.
Lider ludowców Władysław Kosiniak Kamysz przypomina, że to nie pierwszy raz, gdy posłowie Pawła Kukiza głosują inaczej niż pozostali członkowie Koalicji Polskiej.
– Jeżeli dochodzi do rozjazdu tych kierunków działania, to ja nikogo na siłę nie będę trzymał w Koalicji Polskiej. Źle się dzieje, że bliżej dziś posłom Kukiz’15 do radykałów Zjednoczonej Prawicy – ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.
Lider Kukiz’15 Paweł Kukiz zapewnia, że nie zamierza opuścić Koalicji Polskiej. Nie wyklucza jednak współpracy z liderem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, ale dopiero po spełnieniu konkretnych postulatów, o które walczy od lat.
– Uzna, że należy wprowadzić dzień referendalny, ordynację wyborczą i wprowadzić model mieszany z uwzględnieniem JOW-ów; że należy wprowadzić sędziów pokoju, to z otwartymi ramionami pobiegnę do nich – mówił Paweł Kukiz.
Nie ma planów rozszerzenia Zjednoczonej Prawicy o Kukiz’15 – przekonują politycy Prawa i Sprawiedliwości. Jednak dla obozu rządzącego dodatkowe wsparcie jest ważne – przyznaje poseł Jan Mosiński.
– Każda formacja, która jest w polskim Sejmie, czy to w formie koła czy też klubu parlamentarnego może głosować i wspierać dobre projekty PiS – powiedział.
Spekulacje dotyczące współpracy PiS z Pawłem Kukizem pojawiły się po kryzysie związanym z ustawą dotyczącą ochrony zwierząt, której sprzeciwiło się 15 posłów. Zostali zawieszeni. Ostatecznie jednak znów są pełnoprawnymi członkami partii i większość nie jest zagrożona.
– Nikt nie zapowiada odejścia, a póki co – jak widać – nawet Leszek Kołakowski, który odchodzi, mówi, że będzie popierał rząd Prawa i Sprawiedliwości w głosowaniach sejmowych, a to jest najważniejsze – poinformował Marek Suski, członek Komitetu Politycznego PiS.
W 2019 roku do partii rządzącej dołączyli m.in. Tomasz Rzymkowski i Norbert Kaczmarczyk z Kukiz’15. Obecna współpraca Pawła Kukiza z ludowcami to efekt politycznej kalkulacji – przypomina prof. Mieczysław Ryba.
– Zlepek Kukiza i PSL-u był czysto wyborczy, chodziło o to, aby 1-2 proc. Kukiza dokleić do PSL-u. PSL-owi to się opłacało, a Kukiz uznał, że dzięki temu znajdzie się w parlamencie – wyjaśnił prof. dr hab. Mieczysław Ryba, politolog.
Koalicję Polską w Sejmie oprócz PSL i Kukiz’15, tworzy także Unia Europejskich Demokratów oraz dwóch posłów reprezentujących środowisko skupione wokół Marka Biernackiego, który kiedyś należał do PO.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 24 listopada 2020
Autor: mj