Solidny wzrost gospodarczy w Polsce
Treść
W Polsce utrzymuje się solidny wzrost gospodarczy, bezrobocie spada, ale niezbędne są dalsze inwestycje w infrastrukturę, aby poprawić poziom życia Polaków i jakości środowiska – stwierdza Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w swoim najnowszym Przeglądzie Gospodarczym Polski.
Raport został przedstawiony w Warszawie przez główną ekonomistkę OECD czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Catherine L. Mann oraz wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
W dokumencie podkreślono ogromne postępy osiągnięte w ostatnim dwudziestoleciu na drodze do konwergencji z państwami o wyższym poziomie dochodów. Ketrin L. Man podkreśliła, że „w czasie, gdy większość państw zmagała się ze skutkami światowego kryzysu gospodarczego, polska gospodarka notowała silny wzrost i zmniejszenie bezrobocia”.
– Chcemy zapewnić kontynuację tego solidnego wzrostu . Aby utrzymać ten wzrost na solidnym poziomie, po pierwsze musimy zapewniać stabilność fiskalną, i musimy pamiętać o tym dlaczego potrzebny nam jest wzrost, ponieważ jako decydenci musimy spełnić zobowiązania podejmowane wobec młodego pokolenia, wobec starszego pokolenia związane z opieką zdrowotną i emeryturami. I oczywiście nasze zobowiązania na rzecz inwestorów aby uzyskali odpowiedni zwrot inwestycji – powiedziała Catherine L. Mann, główna ekonomistka OECD.
W raporcie wskazano także na wyzwania, przed którymi stoi Polska – takie jak bezrobocie i jakość miejsc pracy, poprawa środowiska biznesowego i rozwój infrastruktury, a także zdrowe finanse publiczne. Minister Mateusz Morawiecki ocenił, że kluczowym czynnikiem wpływającym na wysokość deficytu sektora finansów publicznych będzie efektywność działań organów podatkowych. Podkreślił, że rząd będzie starał się utrzymać deficyt poniżej poziomu 3 proc. PKB.
– Jeszcze 3 miesiące temu było wielu sceptyków, którzy określali deficyt budżetowy w tym roku na niemożliwy do osiągnięcia poniżej 3 proc. ze względu na dodatkowe wydatki. Dziś wszyscy się zgadzają, że będzie poniżej 3 proc. i rzeczywiście taka jest prognoza. (…) W 2017 r. bardzo dużo zależy od czynników takich, jak wzrost gospodarczy, inflacja i zdolność do pozyskiwania nowych podatków, w rozumieniu odzyskiwania tych, które wypływają – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju.
Zdaniem wicepremiera, wzrost ściągalności podatków ma być priorytetem dla rządu. Dodał, że nawet częściowe domknięcie luki podatkowej dałoby budżetowi „ogromny oddech fiskalny i finansowy”. Przyznał, że domknięcie tej luki nie nastąpi jednak szybko. Wicepremier był pytany także o znajdujący się wśród rekomendacji OECD postulat wprowadzenia podatku ekologicznego.
– Jesteśmy w sytuacji ekstremalnej w Polsce, gdzie odziedziczyliśmy zupełnie inny system energetyczny niż kraje zachodniej Europy. Nie stać nas tak jak Niemcy na ogromną promocję i (…) wydanie przez najbliższe 20 lat pół biliona euro na promocję źródeł odnawialnych, ponieważ nie jesteśmy tak zasobnym krajem. Zdajemy sobie sprawę z tych trendów, ale jednocześnie nie chcemy dopuścić do tego, aby polski przemysł upadł lub żeby miał utrudnione zadanie ze względu na politykę klimatyczną – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.
Wicepremier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na fakt, że Polska jest w kompletnie innym miejscu jeśli chodzi o sektor energetyczny niż inne kraje i nie można od tego abstrahować. Dlatego – jego zdaniem – nasz kraj musi stopniowo prowadzić restrukturyzację sektora energetycznego.
TV Trwam News
Źródło: radiomaryja.pl, 23 marca 2016
Autor: mj