Sławno upamiętni smoleńskie ofiary
Treść
Na cmentarzu w Sławnie na Pomorzu zostanie odsłonięta w sobotę pamiątkowa tablica upamiętniająca 96 ofiar katastrofy polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Pomysł uczczenia poszkodowanych w tej tragedii wyszedł od mieszkańców i to właśnie dzięki ich środkm udało się go sfinalizować. Jak podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Witold Cichoński, wiceprezes zarządu Związku Żołnierzy Batalionów Roboczych Polski Gułag w Sławnie, idea postawienia tablicy narodziła się już w pierwszych dniach po katastrofie. Jak dodaje, w ten sposób chciał oddać hołd wszystkim tym, którzy 10 kwietnia 2010 roku udawali się do Katynia, by upamiętnić ofiary bestialskiego mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach. - To była potrzeba ducha, by upamiętnić te ofiary. Są one mi bowiem bliskie, gdyż leciały do Katynia upamiętnić naszych pomordowanych bohaterów, wśród których znajduje się także wielu moich krewnych - podkreśla nasz rozmówca.
Tablica zostanie umieszczona na znajdującym się na cmentarzu w Sławnie Krzyżu Katyńskim, który własnoręcznie postawił przed 17 laty Witold Cichoński. Jak dodaje, na tablicy wyryte będą nazwiska 96 ofiar katastrofy smoleńskiej i słowa Zbigniewa Herberta: "Naród, który traci pamięć, traci sumienie". - Niech to będzie świadectwo dla młodego pokolenia, by pamiętali zarówno o ofiarach mordu katyńskiego, jak i o ofiarach katastrofy smoleńskiej - zaznacza Cichoński. Odsłonięcia tablicy dokona m.in. Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska, matka wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie rządowego tupolewa, a ceremonię poprzedzi Msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i pomordowanych na nieludzkiej ziemi.
Tablica w całości została sfinansowana przez mieszkańców Sławna i Związek Żołnierzy Batalionów Roboczych Polski Gułag, w inicjatywę zaangażowała się również Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska. - Mnie, jako matkę, która straciła jedynaka, bardzo cieszą tego typu inicjatywy mające na celu upamiętnienie tych, którzy ponieśli śmierć, udając się na uroczystości katyńskie - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". - Wielkie wsparcie uzyskaliśmy także od "Solidarności" ze Słupska i Koszalina - dodaje Witold Cichoński. Niestety, na podobne wsparcie inicjatorzy nie mogli już liczyć ze strony władz samorządowych. Będzie to już druga tablica pamiątkowa w powiecie sławieńskim nawiązująca do katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Pierwszą - poświęconą pamięci pochodzącego z Darłowa Przemysława Gosiewskiego - odsłonięto na początku tego roku w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Darłówku.
Marta Ziarnik
Nasz Dziennik 2011-09-21
Autor: au