Śląsk jest polski
Treść
Złożeniem wieńców przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczczono w stolicy 90. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski. - Śląsk jest polski - podkreślił wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.
- Stoimy w miejscu szczególnym, na cmentarzu Wojskowym, w wyjątkową 90. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział, że historii Polski najlepiej uczyć się na cmentarzach. To prawda - stwierdził podczas przemówienia dr Józef Szaniawski, historyk, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Zaznaczył, że oprócz powstańców śląskich na cmentarzu Wojskowym spoczywają m.in. powstańcy styczniowi, wielkopolscy i warszawscy.
- 18 czerwca 1920 r. rozwiązała się Naczelna Rada Ludowa Górnego Śląska i władzę na polecenie Naczelnika Państwa i faktycznego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Józefa Piłsudskiego przejął pański poprzednik, panie wojewodo, Józef Rymer - zwrócił się Szaniawski do obecnego na uroczystości wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka. - Był on pierwszym wojewodą śląskim w Katowicach. Dwa dni później na rozkaz Naczelnego Wodza i Naczelnika Państwa jednostki wojskowe dowodzone przez Stanisława Szeptyckiego wkroczyły do Katowic i najważniejszych miast śląskich. W ten sposób sprawiedliwości dziejowej, częściowej, stało się zadość - dodał Szaniawski. Wskazał, że cmentarz kryje jeszcze wiele innych ciekawych tajemnic, "ale jesteśmy tutaj przed tym obeliskiem ku czci Powstańców Śląskich w stolicy Polski na wyjątkowym cmentarzu, najważniejszym po Wawelu". - I też tworzymy historię, w zupełnie innych warunkach geopolitycznych. W dużo lepszych niż wtedy, 90 lat temu - oznajmił historyk. Po złożeniu wieńców pod pomnikiem głos zabrał wojewoda śląski. - Tym symbolicznym aktem zasygnalizowaliśmy, my, Ślązacy, obecność w Warszawie. Patriotyzm prawdziwy do Ojczyzny, solidność, wiara ojców, przywiązanie do rodziny, ziemi, tradycji to wiano wniesione 90 lat temu do II Rzeczypospolitej - zauważył Łukaszczyk. Zaznaczył, że Śląsk w tamtym czasie stał się "perłą w koronie Polski", a czarny węgiel - walutą wymienną. - Dzisiaj, w nowej rzeczywistości, tworzymy wspólnotę narodów Unii Europejskiej, Śląsk jest polski i bądźmy z tego dumni - zakończył Łukaszczyk.
Honorowy patronat nad obchodami objął Bronisław Komorowski. Po południu prezydent spotkał się z przedstawicielami władz i delegacją województwa śląskiego. Wczorajsze uroczystości zakończyły się Mszą św. w archikatedrze św. Jana, a następnie koncertem Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Jacek Dytkowski
Nasz Dziennik Czwartek, 21 czerwca 2012, Nr 143 (4378)
Autor: au