Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sektor lotniczy chce zachęcić do korzystania z transportu lotniczego. Ruszyła kampania ,,Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje"

Treść

Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz przedstawiciele sektora lotniczego zainaugurowali kampanię „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje”. Kampania ma na celu zachęcić do korzystania z transportu lotniczego. Jednym z elementów kampanii jest także zachęta do szczepienia się i korzystania z unijnych paszportów covidowych.

Dni są coraz cieplejsze, a wakacje tuż, tuż. Coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy zagraniczne. Linie lotnicze oraz lotniska wypracowały rozwiązania, które ułatwią podróże i zmniejszą ryzyko epidemiologiczne.

– Zapraszamy Polaków do tego, aby – tak przewrotnie to wymyśliliśmy – oderwali się od rzeczywistości po tym długim okresie, odpoczęli i w pełnym zdrowiu weszli do samolotu z certyfikatem covidowym i lecieli zdrowo na wakacje – powiedział Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej będą obowiązywały tzw. paszporty covidowe. Certyfikaty mają ułatwić swobodne podróżowanie wewnątrz Unii Europejskiej. Do korzystania z tego rozwiązania zachęca wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

– Chcemy zachęcić pasażerów, żeby wrócili do latania w sposób bezpieczny – zaznaczył Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

Certyfikaty budzą jednak wiele wątpliwości. Pojawia się pytanie o ich sens. Osoby zaszczepione wciąż mogą się zarazić koronawirusem, mogą także zarażać innych.

– Zatem to nie jest coś takiego, że paszport covidowy jest glejtem absolutnym na zdrowie. Jest on pewnym ułatwieniem – wskazał lek. med. Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Paszporty covidowe mogą stać się elementem kontrolowania zdrowia obywateli. Mogą też ograniczyć swobodę przemieszczania się w granicach Unii Europejskiej – zauważył prawnik Krzysztof Wilkiel.

– To może być bardzo niebezpieczny aspekt, który będzie w sposób znaczący ograniczał i dyskryminował pewne jednostki, które czy to z własnej woli, czy też z przyczyn niezależnych nie będą mogły takiego zaświadczenia uzyskać – dodał.

Certyfikaty są wydawane nie tylko osobom zaszczepionym – wyjaśniła wiceminister zdrowia Anna Goławska.

– Certyfikat dawany jest osobom, które są zaszczepione, osobom, które mają ujemny wynik testu PCR lub antygenowego oraz ozdrowieńcom, którzy mieli potwierdzone zakażenie testem PCR – tłumaczyła Anna Goławska.

Osoby niezaszczepione mogą przed podróżą wykonać test nawet tuż przed wylotem. Na lotniskach odsetek pozytywnych wyników jest niewielki – mówił  prezes przedsiębiorstwa państwowego Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

– Odsetek osób, które otrzymały pozytywny wynik testu tutaj wykonanego przez dziesiątki tysięcy osób, bo to jest ponad 40 tys. osób miesięcznie, wynosił około promila – zaznaczył.

Tzw. paszporty covidowe nie zastępują dokumentów tożsamości. Ich najważniejszym celem jest udrożnienie transportu międzynarodowego. Liczą na to państwa żyjące z turystyki.  Cześć krajów otwiera się całkowicie na turystów i rezygnuje z obostrzeń – mówiła Sylwia Bober z Biura Turystycznego w Lublinie.

– Niektóre kraje, np. Cypr, Czarnogóra czy Albania nie wymagają żadnych testów ani zaświadczeń dla ozdrowieńców. Także coraz więcej krajów się otwiera – dodała.

Odejście od restrykcji zachęciłoby klientów do wyjazdów – zaznaczyła właścicielka wrocławskiego biura podróży Maria Kulbida.

– Uważam, że tak jak Albania, Rumunia, Meksyk czy po prostu kraje, które wpuszczają, wszystkie powinny pójść tym śladem – podkreśliła.

Certyfikat szczepienny będzie ważny rok, certyfikat ozdrowieńca 180 dni, a potwierdzający negatywny wynik testu – 48 godzin od wykonania testu. Certyfikaty są dostępne za darmo. Można je wydrukować lub pobrać na urządzenia mobilne w postaci specjalnego kodu QR.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 15

Autor: mj