Sejmowa komisja za ustanowieniem Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych
Treść
Czy 19 października – dzień porwania ks. Jerzego Popiełuszki – będzie Narodowym Dniem Pamięci Kapłanów Niezłomnych? Tę datę przewiduje poselski projekt ustawy, którego I czytanie odbyło się w środę w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez komisję.
Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych to wyraz hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dali świadectwo o wierze, wierności Bogu i polskiej tradycji – podkreślił przedstawiciel wnioskodawców poseł Andrzej Melak.
– Wspierali w poczynaniach politycznych tych, którzy byli za stałością i jednością ojczyzny, byli bezkompromisowi i stawali w poprzek zaborcom i naszym wrogom – wskazał poseł PiS.
Wielu z nich zginęło śmiercią męczeńską, w tym 30 redemptorystów zamordowanych na ul. Karolkowej w Warszawie, czy też 8 jezuitów na ul. Rakowieckiej. To przede wszystkim ks. kard. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia, czy ks. abp Antoni Baraniak. Wczoraj minęła 65. rocznica ich bezprawnego zatrzymania i uwięzienia.
– Trzeba nam na te czasy jedności, zrozumienia i odpowiedzialności, jaką swoją postawą, swoją ofiarną służbą nieśli właśnie ci kapłani – powiedziała poseł PiS Anna Sobecka.
Ustanowienie przez parlament Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych – zwłaszcza w tym czasie, nasilonej nagonki na Kościół katolicki – jest bardzo potrzebne – zwrócił uwagę kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ks. Tomasz Trzaska.
– Potrzebujemy dzisiaj bardzo autentycznych wzorów, również wśród osób duchownych, również wśród tych, którzy tę duchową opiekę sprawowali nad żołnierzami, nad partyzantami, nad działaczami „Solidarności”, działaczami niepodległościowymi – zaznaczył ks. Trzaska.
Wielu z nich próbowano złamać, poniewierając ich i torturując, jak ks. abp. Antoniego Baraniaka w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie. To właśnie tutaj ks. abp Baraniak w sposób okrutny zmuszany był do złożenia zeznań obciążających ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – przypomniał Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
– Zachował się jak trzeba, po prostu nie złożył – zmuszany, katowany, torturowany – ani jednego zeznania, które obciążałoby prymasa Wyszyńskiego – zaznaczył Jacek Pawłowicz.
Zeznania te byłyby powodem nie tylko represji wobec Prymasa Tysiąclecia, ale i wobec licznych księży, sióstr zakonnych i zakonników – dodał dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
– On był przenoszony z różnych cel, długi czas spędził również w karcerach, gdzie był trzymany w wodzie, w zasadzie trudno powiedzieć w wodzie, to było szambo – powiedział Jacek Pawłowicz.
Jednak symbolem Kapłana Niezłomnego ma być ks. Jerzy Popiełuszko – zaznaczył dr Robert Derewenda, historyk.
– Ks. Jerzy Popiełuszko jako kapelan „Solidarności” nauczał, wzywał „Solidarność” do tego, aby dobrem na zło odpowiadać. Nie wzywał do tego, aby się zbroić, aby walczyć z komunistami za pomocą pięści, za pomocą karabinów. To była walka po linii bez przemocy – zwrócił uwagę dr Derewenda.
Dlatego też autorzy poselskiego projektu ustawy chcą, aby data porwania kapelana „Solidarności” i początek jego męczeńskiej śmierci – 19 października – była Narodowym Dniem Pamięci Kapłanów Niezłomnych.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 26 września 2018
Autor: mj
Tagi: Sejmowa komisja za ustanowieniem Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych