Sejm zdecydował o dalszych pracach nad projektem ustawy ws. opłaty emisyjnej
Treść
Rząd, szukając pieniędzy na elektromobilność i walkę ze smogiem, chce wprowadzić nową opłatę. Sejm zdecydował o dalszych pracach nad projektem ustawy wprowadzającej opłatę emisyjną. Będzie ona doliczana do ceny paliwa.
Pozyskane środki z opłaty emisyjnej mają pomagać w zwalczaniu smogu i rozwijać elektromobilność w Polsce. Obowiązek wniesienia opłaty emisyjnej ciążyłby na producencie albo importerze paliw silnikowych, jednak zwykli konsumenci obawiają się, że to ich dotknie nowa opłata.
– Jeżeli chcemy wprowadzać czyste technologie, to musimy liczyć się z tym, że to kosztuje. Z powietrza się tego nie weźmie, dlatego ceny paliw muszą wzrosnąć. Wzrosną też dla konsumentów – wskazał inż. Bogdan Sedler.
Nową opłatę odczują tylko kierowcy, ale może ona również przełożyć się na wzrost cen innych towarów.
– Jeżeli bada się strukturę opodatkowania paliw, to okazuje się, że koncerny nie bardzo mają z czego obniżyć swoją marżę, a cena jest zależna od ceny giełdowej ropy naftowej. Także 8 groszy netto, czyli 10 groszy brutto ceny detalicznej – konsumenci na pewno to odczują – mówił inż. Bogdan Sedler.
Sam minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewniał w Sejmie, że obciążenie związane z opłatą emisyjną doliczaną do ceny paliw mają wziąć na siebie państwowe koncerny paliwowe. Taką też deklarację składają same koncerny. Weźmiemy to na siebie – podkreślił Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.
– Na stacjach znowuż jest tak, że nie zarabia się na marży, a zarabia się na kliencie. Ważniejszy od marży jest wolumen sprzedaży. To jest bardzo konkurencyjny biznes i chodzi głównie o utrzymanie klienta. Więc jeżeli my nie przerzucimy tych środków, to jest szansa, że ten klient od nas nie odejdzie – stwierdził Adam Czyżewski.
W tej kwestii wszyscy duzi gracze na rynku myślą podobnie.
– Rynek jest bardzo konkurencyjny. Rynek detalu wygląda tak, że są tzw. mikrorynki – to znaczy, że są miejsca, gdzie stacje znajdują się koło siebie. Klient patrzy na ceny na stacjach – tłumaczył główny ekonomista PKN Orlen.
Komisja ma kontynuować pracę nad projektem w środę 16 maja. Sejm dał jej czas do 5 czerwca na przedstawienie sprawozdania.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 11 maja 2018
Autor: mj
Tagi: opłata emisyjna paliwa Sejm