Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejm ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Treść

Sejm ustanowił 12. lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Za ustawą głosowało 381 posłów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymało się 39 posłów.

Ustawa ma być hołdem złożonym ofiarom obławy, bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Poseł Jarosław Zieliński, były wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, podkreśla, że dzięki tej ustawie wzrośnie świadomość o okrutnej zbrodni wykonanej na naszych rodakach.

- Teraz obchodzimy 70 rocznicę Obławy Augustowskiej. Bardzo się cieszę, że Sejm po raz pierwszy ustanowił tak ważne święto. To święto nawiązujące do strasznej tragedii. Ustanowienie tego święta jest ważne, bo jest to dzień pamięci, który będzie obchodzony 12 lipca każdego roku. Sądzę, że wreszcie też trafi wiedza o Obławie Augustowskiej do podręczników szkolnych. Mam nadzieję, że ten dzień przyczyni się do tego, żeby szybciej niż dotychczas potoczyły się sprawy badania zbrodni Obławy Augustowskiej, będzie większa wiedza i należna pamięć – powiedział polityk.

Obława Augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią na Polakach po II wojnie światowej. Nazywana jest „Małym Katyniem”. Ostateczna liczba ofiar nie została jeszcze ustalona. Do niedawna mówiło się o 600 osobach. Dziś wiemy, że mogło ich być nawet 2 tys. Nadal nieznane jest miejsce pochówku ofiar.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 10 lipiec 2015

Autor: mj