Sejm: PiS złożył projekt dot. zmian w Kodeksie wyborczym
Treść
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym dotyczący wyborów samorządowych. Zgodnie z zapowiedzią, wprowadzona będzie dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Pierwsza kadencja będzie liczona od 2018 r.
W projekcie zmian znajduje się m.in. obowiązek kamer w lokalach wyborczych, czy udział mężów zaufania w całym procesie prac komisji. Organizacja wyborów przejdzie w ręce Państwowej Komisji Wyborczej.
PiS postuluje też reformę PKW, ale zmiany są odłożone na po wyborach w 2019 r. Wybranych zostanie nowych 9 przedstawicieli PKW – po jednym miejscu dla przedstawicieli Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, natomiast 7 wybierze Sejm.
Zgodnie z projektem, obecna kadencja PKW wygasłaby wraz z końcem kadencji Sejmu, a wyboru nowej PKW dokonaliby posłowie kolejnej kadencji. O zmianach w Kodeksie wyborczym na konferencji prasowej mówił poseł Łukasz Schreiber z PiS.
– Likwidacja ordynacji większościowej we wszystkich szczeblach na rzecz ordynacji proporcjonalnej. Mamy do czynienia dzisiaj z dwiema, zwłaszcza w przypadku małych gmin, skrajnymi – naszym zdaniem – bardzo niedobrymi sytuacjami: w pierwszym przypadku, komitet wójta, który zostaje wybrany, obsadza całość rady gminy, zdobywając ok. 30 proc. Nie ma więc w ogóle opozycji. Druga sytuacja, ten sam komitet obsadza całość rady, ale w drugiej turze wygrywa kontrkandydat i ma on całą radę przeciwko sobie. Obydwie sytuacje są absurdalne. Ta druga spowodowałaby paraliż prac rady i funkcjonowania gminy – powiedział Łukasz Schreiber.
Celem zmian – jak podkreśla PiS – jest zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, kontrolowania i funkcjonowania niektórych organów administracji państwowej.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 10 listopada 2017
Autor: mj
Tagi: Sejm PiS złożył projekt dot. zmian w Kodeksie wyborczym