Sejm. Debata nad projektem ws. Rady Mediów Narodowych
Treść
Kluby Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyły wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. O ich losie posłowie zadecydują dziś, w przedpołudniowym bloku głosowań.
Jak podkreślała poseł Barbara Bubula z PiS-u, ustawa ta stanowi konieczny krok w powierzeniu mediom misji narodowej. Mają one nie tylko pozyskiwać i rozpowszechniać rzetelne informacje czy kultywować tradycje narodowe oraz wartości patriotyczne i humanistyczne. Będę spełniać również inne zadania.
– Przyczynianie się do zaspokajania duchowych potrzeb słuchaczy i widzów, rozbudzanie i zaspokajanie ich wszechstronnych zainteresowań, upowszechnianie dorobku polskiej i światowej nauki i twórczości artystycznej, a także popularyzowanie różnych form aktywności obywatelskiej, ułatwianie dostępu do obiektywnej informacji oraz tworzenie warunków pluralistycznej debaty o sprawach publicznych – wyliczała poseł Barbara Bubula.
Projekt ustawy o Radzie Mediów Narodowych znosi podległość władz TVP i Polskiego Radia wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r., która ma przestać obowiązywać 30 czerwca.
Poseł Elżbieta Kruk zaznaczała, że Rada ma liczyć 5 członków: 3 powoływanych przez Sejm i 2 przez prezydenta.
– Utworzenie Rady Mediów Narodowych, jako kadencyjnego w pełni niezależnego od władzy wykonawczej i politycznie pluralistycznego gremium, które będzie dokonywać czynności prawnych dotyczących ustroju i składu osobowego organu jednostek publicznej radiofonii i telewizji mając na względzie rzetelne wypełnianie przez nie ich ustawowych zadań oraz ochronę ich samodzielności redakcyjnej i niezależność od władzy wykonawczej pod względem treści i formy przekazów – powiedziała Elżbieta Kruk.
Reforma ma doprowadzić do dobrego zarządzania i finansowania mediów publicznych – wskazywała poseł Barbara Bubula.
– Klub PiS jest zdeterminowany także doprowadzić po raz pierwszy po 1989 r. do właściwego, wysokiego finansowania mediów narodowych ze środków publicznych, tak by opisana w ustawie misja była należycie finansowana, bez presji komercyjnej i konieczności rywalizacji o widzów z mediami prywatnymi przy pomocy niskiej, jakości produkcji telewizyjnej – zaznaczyła Barbara Babula.
Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska krytykowała projekt o Radzie Mediów Narodowych.
– Jak rozumiem nic się nie zmieniło i w dalszym ciągu czynni politycy mogą być członkami tej Rady – to jest piękna ustawa dla koleżanek i kolegów posłów. No i łaskawie pan prezydent ma powołać przedstawicieli dwóch klubów opozycji – mówiła poseł PO Iwona Śledzińska-Katarasińska.
Klub Kukiz’15 krytykował natomiast nocny tryb prac nad projektem.
– Dobrego prawa nie pisze się na kolanie i nie uchwala nocą. Tylko tyle mam do powiedzenia. Pięć minut to jest zdecydowanie za dużo – skwitował Piotr Marzec.
TV Trwam News/RIRM
radiomaryja, 10 czerwiec 2016r
Autor: TK