Sędziowie nie chcą reformy
Treść
Zgromadzenia sędziów sądów powszechnych podejmują uchwały protestujące przeciwko rządowym planom zmian w ustawie o sądownictwie, godzącym w niezawisłość sędziowską. W ostatnich dniach podjęło je podczas sześciu zgromadzeń ogólnych, a należy się spodziewać kolejnych.
- Kolejne zgromadzenia okręgów różnych sądów w Polsce podejmują uchwały sprzeciwiające się zmianom w ustroju sądów powszechnych, forsowanym obecnie przez rząd - informuje rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Bartłomiej Przymusiński. - Zgromadzenia te to organ samorządu sędziowskiego, a więc jest to głos całego środowiska danego sądu - podkreśla.
"Forsowanie projektu tych zmian w ich obecnym kształcie stworzy możliwość powstania mechanizmów niedopuszczalnego wpływania za niezawisłość sędziowską" - stwierdza uchwała Zgromadzenia Przedstawicieli Sądu Okręgowego we Wrocławiu. "Szczególny niepokój Zgromadzenia budzi wprowadzenie nieznanej dotąd instytucji okresowej oceny pracy sędziów stojącej w sprzeczności z zasadą niezawisłości sędziowskiej" - czytamy z kolei w uchwale Zgromadzenia Przedstawicieli Sądu Okręgowego w Poznaniu.
"Rozwiązania te będą przedwczesne, ponieważ w pierwszej kolejności Ministerstwo Sprawiedliwości powinno uporać się z problemami nierównomiernego obciążenia sędziów pracą i znacznego zróżnicowania warunków jej wykonywania" - stwierdzają gorzowscy sędziowie.
W podobnym tonie wypowiadają się także przedstawiciele sędziów z Zamościa, Torunia i Gliwic. Rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" ocenia, że po tych sześciu uchwałach zapewne pojawią się kolejne. Uchwały te kierowane są do premiera Donalda Tuska, prezydenta Bronisława Komorowskiego, ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz Krajowej Rady Sądownictwa.
Projekt trafił już do Sejmu i w najbliższym czasie ma być poddany pracom legislacyjnym. Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Joanna Dębek informowała nas, że zastrzeżenia sędziów są znane, i liczy, że to posłowie zajmą się nimi podczas prac w komisji sejmowej nad projektem nowelizacji. Jednak sędziowie domagają się dalszych rozmów z resortem sprawiedliwości, popierając postulaty Stowarzyszenia "Iustitia". "Zgromadzenie Ogólne Sądu Okręgowego w Zamościu wyraża pełną akceptację dla inicjatywy pilnego podjęcia działań mających na celu utworzenie tzw. okrągłego stołu w sprawie reformy ustrojowej wymiaru sprawiedliwości" - deklarują sędziowie z okręgu zamojskiego. Również inne zgromadzenia uznają za konieczne kontynuowanie rozmów z Ministerstwem Sprawiedliwości na temat modyfikacji założeń projektu.
Zenon Baranowski
Nasz Dziennik 2010-11-30
Autor: jc