Samorządy przypilnują zabytków
Treść
Dziś w Senacie odbędzie się głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie zabytków. Dokument ma regulować kwestię wywozu zabytków z obszaru Polski. W lutym został już przyjęty przez Sejm przy poparciu wszystkich klubów poselskich. Jednak senatorowie opozycji wnieśli do projektu wiele poprawek, które m.in. wzmacniają rolę samorządów przy wpisywaniu obiektu do rejestru zabytków.
- W związku z tym, że Polska jest w strefie Schengen, projekt dostosowuje do tego ruch muzealiów. Mniej wartościowe obiekty, jak na przykład samochody, łatwiej będą mogły być przemieszczane po Europie - informuje o głównych założeniach projektu poseł Jan Ołdakowski (PiS) z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Dodaje, że zapisy obniżają wymóg uzyskania zezwoleń na wywóz "mniej wartościowych z punktu widzenia polskiego muzealnictwa obiektów, natomiast cenniejsze są traktowane bardziej rygorystycznie". - Czyli poszerzono zakres udzielania zezwoleń na wywiezienie ich z terytorium RP - zaznacza Ołdakowski.
Senatorowie opozycji widzą jednak w projekcie pewne wady, które należałoby pilnie usunąć. Senator Piotr Łukasz Andrzejewski, przewodniczący senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, wyjaśnia, że jedna z wniesionych poprawek zobowiązuje do tego, żeby planowane prace budowlane związane z obiektem figurującym w gminnym rejestrze zabytków były zatwierdzane uchwałą gminną. Szczegóły tego zapisu podaje nam senator Wojciech Skurkiewicz. - Prawo budowlane mówi, że w stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na budowę lub rozbiórkę wydaje organ właściwy w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków (WKZ). Nasza poprawka idzie w tym kierunku, żeby opinię wydawała rada gminy oraz WKZ, jeżeli są to cenne obiekty, które miałyby zburzone lub rozebrane - zaznacza Skurkiewicz. Inna wniesiona poprawka dotyczy tego, żeby również rada gminy mogła na wniosek wójta, burmistrza czy prezydenta miasta zwrócić się do WKZ o wpisanie do rejestru zabytku nieruchomego ujętego w gminnej ewidencji. - Kolejny zapis to uniemożliwienie WKZ odmówienia wpisania obiektu do rejestru zabytków, jeżeli odmowa mogłaby skutkować niebezpieczeństwem na przykład jego zniszczenia lub uszkodzenia - dodaje senator.
Senator Andrzej Grzyb, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, informuje, że projekt ustawy wraz z poprawkami będzie głosowany na dzisiejszym posiedzeniu Senatu.
Od jego wyniku dużo teraz zależy. Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) podkreśla, że jeżeli Senat wprowadzi poprawki, wtedy projekt ustawy powróci do Sejmu. - Komisja musi odbyć posiedzenie i zaopiniować poprawki, a następnie odbędzie się głosowanie - oznajmia przewodnicząca.
Jacek Dytkowski
Nasz Dziennik 2010-03-12
Autor: jc