Rzecznik ZUS radzi
Treść
Od 1 stycznia ZUS przyjmuje do wyliczenia świadczenia - gdy emeryt lub rencista nie może udowodnić swoich zarobków - minimalne wynagrodzenie. Zasada ta dotyczy osób, które były zatrudnione w ramach stosunku pracy. Możliwość taka wynika ze znowelizowanej ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Jeśli w chwili wyliczania świadczenia zainteresowany nie był w stanie udowodnić wysokości uzyskiwanych zarobków, to według przepisów obowiązujących do końca 2008 r. ZUS przyjmował przychód zerowy. Od początku stycznia można wystąpić do Zakładu o przeliczenie świadczenia. Za okresy, za które nie udało się udowodnić dokumentami wysokości wynagrodzenia, ZUS przyjmie obowiązującą w tych okresach wysokość płacy minimalnej. Należy jednak pamiętać, że przeliczenie świadczenia nastąpi na wniosek zainteresowanego.
Nie trzeba się jednak spieszyć. Jeżeli wniosek zostanie złożony do końca 2009 r., ZUS przeliczy świadczenie z wyrównaniem od 1 stycznia 2009 roku. Natomiast tym osobom, które wniosek o przeliczenie zgłoszą po 31 grudnia 2009 r., Zakład przeliczy świadczenie od miesiąca zgłoszenia wniosku. Możliwość przyjęcia minimalnego wynagrodzenia w sytuacji, gdy nie da się udowodnić zarobków, dotyczy także osób, które od 1 stycznia 2009 r. będą ubiegały się o emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy po raz pierwszy. W tym przypadku kwotę minimalnego wynagrodzenia ZUS przyjmuje z urzędu, bez konieczności składania przez zainteresowanego wniosku. Przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia, które podlega uwzględnieniu przy obliczaniu świadczenia, wynagrodzenie to przyjmuje się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy oraz do okresu pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym.
Oznacza to zatem, że jeżeli pracownik wykonywał zatrudnienie - przykładowo - w wymiarze 2/3, 1/5 czy 1 i 1/2 etatu, ZUS do ustalenia podstawy wymiaru przyjmie 2/3, 1/5 lub 1 i 1/2 minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym okresie. W dalszym ciągu wynagrodzenie zerowe ZUS będzie przyjmował za okres, który jest wskazywany do ustalenia podstawy wymiaru, a w którym wnioskodawca nie podlegał ubezpieczeniu społecznemu - ubezpieczeniom społecznym przez rok lub część roku.
Przemysław Przybylski
"Nasz Dziennik" 2009-01-31
Autor: wa