Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rzecznik ZUS radzi

Treść

Minęły czasy, w których "wzięcie L 4" było jednym z najpowszechniejszych sposobów na zwiększenie puli dni urlopu wypoczynkowego. Dziś pracownicy, ale i pracodawcy, znacznie uważniej podchodzą do kwestii zwolnień lekarskich oraz związanych z nimi świadczeń chorobowych. Warto przyjrzeć się statystyce zakwestionowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłat świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Zasadniczo w 2008 roku ZUS obniżył lub cofnął wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na łączną kwotę 78,4 mln złotych. To rezultat kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wykorzystania zwolnień lekarskich. W tym samym czasie ZUS wypłacił zasiłki chorobowe na kwotę 4,9 mld złotych.
W ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 250 tys. badań kontrolnych w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W ich efekcie, w przypadku 24,3 tys. osób wydano decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłku chorobowego, co oznacza, że 9,7 proc. badanych uznano za zdolnych do pracy. W przypadku 24,3 tys. osób wydano orzeczenia o potrzebie rehabilitacji leczniczej. Liczba dni absencji ograniczonej w wyniku tych badań wyniosła 123 tysiące. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 4 mld 158 tys. złotych.
W ramach kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich w 2008 r. pracownicy ZUS skontrolowali 69 tys. ubezpieczonych, pozbawiając prawa do zasiłku 2 tys. 772 osoby, a w efekcie cofnięto zasiłki w łącznej kwocie 3mln 884 tys. złotych.
Ponadto ZUS ograniczył do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Z tego powodu w 2008 r. obniżył wypłaty o 63 mln 453 tys. złotych.
ZUS ma także prawo do obniżania o 25 proc. wysokości zasiłku chorobowego i opiekuńczego za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Obniżenie to ma miejsce w przypadku niedopełnienia obowiązku dostarczenia płatnikowi zaświadczenia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Z tego tytułu w 2008 r. obniżono wypłaty zasiłków o 6 mln 990 tys. złotych.
Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w 2008 r. wyniosła 78 mln 486 tys. złotych. Łączna kwota wypłaconych zasiłków wyniosła 4 mld 905,5 mln złotych. W tym samym okresie pracodawcy wypłacili ze swoich środków 4 mld 317 mln złotych.
Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega ustawowej kontroli ZUS. Tę kontrolę przeprowadzają lekarze orzecznicy ZUS. Z wnioskiem o jej przeprowadzenie mogą występować do Zakładu również pracodawcy.
Płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, są uprawnieni do kontrolowania wykorzystania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz do formalnej kontroli zwolnień lekarskich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontrole te przeprowadza wśród osób, którym sam wypłaca świadczenia chorobowe.
Przemysław Przybylski
"Nasz Dziennik" 2009-03-21

Autor: wa