Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rzecznik rodziny

Treść

Solidarna Polska chce powołania urzędu rzecznika praw rodziny. Przygotowany przez klub SP projekt ustawy w tej sprawie zakłada, że rzecznik stałby na straży naturalnych praw rodziny i działał na rzecz ochrony rodziny, a w szczególności umocnienia prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, prawa do życia i wychowywania w rodzinie oraz podmiotowości rodziny.
Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro wyjaśniał wczoraj, iż powołanie rzecznika praw rodziny byłoby instrumentem realnego nacisku na rządzących na prowadzenie polityki prorodzinnej. - Polityki takiej polskie państwo kompletnie nie prowadzi - podkreślał Ziobro. Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę, że Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii rodzą dwa razy więcej dzieci niż ich koleżanki z Polski. Natomiast eurodeputowany Tadeusz Cymański podkreślił, że jeśli nie będzie zwiększenia liczby urodzeń w polskich rodzinach, to w przyszłości grozi nam dramat. - Dzisiaj mamy państwo niesprawiedliwe, a nawet antyrodzinne - dodał europoseł.
Rzecznik miałby być odpowiedzialny m.in. za koordynowanie działań w zakresie polityki prorodzinnej. W projekcie ustawy Solidarnej Polski zaproponowano, aby rzecznika powoływać na 5-letnią kadencję. Byłby on niezależny od innych organów państwowych i odpowiadałby jedynie przed Sejmem. Rzecznik mógłby m.in. występować do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, żądać od instytucji publicznych złożenia wyjaśnień, udzielenia informacji lub wszczęcia postępowania w sprawach cywilnych. Wśród propozycji Solidarnej Polski dotyczących polityki prorodzinnej znalazły się postulaty wprowadzenia m.in.: powszechnych świadczeń dla rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza tysiąca złotych, ulgi podatkowe promujące rodziny z większą liczbą dzieci niż troje, wydłużenie urlopów macierzyńskich na drugie i trzecie dziecko oraz okresowe obniżenie składek ZUS dla pracodawców, którzy zatrudniają kobiety po urlopie macierzyńskim.

AKW, PAP

Autor: au