Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd zapowiedział ,,tarczę antykryzysową"

Treść

Jest kompleksowy pakiet antykryzysowy, udało się go wypracować na posiedzeniu Rady Gabinetowej zwołanej z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W najbliższych dniach powinny powstać projekty ustaw, dzięki którym wsparcie otrzymają m.in. przedsiębiorcy. O szczegółowych pakietu antykryzysowego mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z prezesem Narodowego Banku Polskiego Adamem Glapińskim, minister rozwoju Jadwigą Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg.

Rząd chce przede wszystkim uchronić miejsca pracy. Jeśli pracodawca nie będzie prowadził zwolnień, będzie mógł obniżyć koszty osobowe o 60 procent.

– Będzie mogło państwo pokrywać 40 procent wynagrodzenia do wysokości wynagrodzenia średniego w gospodarce krajowej, drugie 40 procent pokrywa pracodawca – oznajmił premier Mateusz Morawiecki.

Państwo będzie dokładało się też do pensji pracownika na postojowym. Wynagrodzenie nie będzie mogło być mniejsze niż płaca minimalna. Jednorazowy wsparcie w wysokości 2 tysięcy złotych otrzymają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, osoby samozatrudnione i pracujące na umowach o dzieło.

-To jest bezprecedensowy ruch, którego nigdy nie wykonywaliśmy – mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Firmy oraz zwykli obywatele mogą skorzystać z odroczenia rat na 3 miesiące, co udało się wcześniej wypracować prezydentowi z bankami.

– Ja apeluję do naszego sektora bankowego, aby to odroczenie obejmowało dłuższy czas, żeby to było odroczenie do sześciu miesięcy – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W przypadku przedłużenia terminu zamknięcia szkół wydłuży się zasiłek opiekuńczy.

– Zasiłek opiekuńczy będziemy przedłużali na kolejne dwa tygodnie– poinformował premier.

Przesunięty został termin składania deklaracji PIT do końca czerwca. Przesunięte zostaną również inne terminy i obowiązki administracyjne oraz sądowe. Mikrofirmy zatrudniające do 9 osób mogą uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę z funduszu pracy.

– To będzie pożyczka dla tych, którzy zatrudniają nie więcej niż dziewięciu pracowników. Taka firma może liczyć na taką pożyczkę i ona będzie bezzwrotna, jeśli ta firma nie zdecyduje się na zwolnienie swoich pracowników przez najbliższe sześć miesięcy – oznajmiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Małe i średnie firmy będą mogły uzyskać przedłużenie kredytów obrotowych oraz uzyskać nowe finansowanie zabezpieczone w 80 proc. gwarancjami de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego. Przedsiębiorstwa otrzymają też wsparcie kapitałowe z Polskiego Funduszu Rozwoju. Na specjalną pomoc może również liczyć branża transportowa.

– Dla firm transportowych możliwość przejęcia płatności leasingu chociażby za samochody transportowe, ciężarowe przez agencję rozwoju przemysłu na ten okres w którym są te trudności – zaakcentował prezydent Andrzej Duda.

Firmy będą mogły odroczyć lub rozłożyć na raty składki na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorcy będą mogli też liczyć odliczyć od podatku w przyszłym roku poniesione straty. Chronione będą też miejsca pracy niepełnosprawnych – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Będzie taki duży pakiet około 600 mln zł na wsparcie zarówno pracodawców zatrudniających osoby niepełnoprawne poprzez podniesienie dofinansowań do osób niepełnosprawnych – poinformowała minister Marlena Maląg.

Rząd wesprze przedsiębiorców, także pośrednio przeznaczając dodatkowe 30 miliardów złotych na inwestycje infrastrukturalne. Kluczowa jest też interwencja NBP, który doprowadził do obniżenia stup procentowych. Narodowy Bank wspiera także polski system bankowy.

– Jeśli chodzi o system bankowy, to jest on dobrze zaopatrzony w kapitał, bezpieczny, nie ma tutaj żadnego niebezpieczeństwa. Jeśli chodzi o bank centralny, to jest silny bank, potężny bank, nawet jak na nasze możliwości – powiedział Adam Glapiński, prezes NBP.

Prezes NBP Adam Glapiński zapewnił także, że na pewno nie zabraknie gotówki. Pakiet płynnościowy NBP o wartości 70 miliardów złotych zapewni ochronę środków depozytowych.

– Mają takie bezpieczeństwo zapewnić, zapewnić stabilność systemu finansowego, to jest istotne z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania całej gospodarki – wskazał ekonomista Mariusz Kękuś.

7,5 miliarda złotych rząd przeznaczy na walkę z koronawirusem. W obliczu kryzysu obywatele nie muszą się obawiać czy otrzymają świadczenia socjalne. One też są dużym wsparciem w obecnej sytuacji.

– Wyobraźmy sobie, gdyby te cztery parę miliardów nie szło do polskich rodzin na wsparcie polskich dzieci, co by było gdyby nie było trzynastej emerytury, te wszystkie nasze wydatki utrzymujemy – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

W najbliższym czasie zapisy pakietu znajdą się w projektach ustaw. Premier zapewnił, że to nie koniec zmian.

TV Trwam News

 

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: Andrzej Duda gospodarka koronawirus Mateusz Morawiecki tarcza antykryzysowa