Rząd pracuje nad projektem ,,Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa"
Treść
Mieszkania na wynajem z niskim czynszem – to założenia programu „Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa”. Inicjatywa dedykowana jest mieszkańcom o niskich i średnich dochodach.
Wiele osób w Polsce nie stać na zakup swojego mieszkania. Dobitnie pokazują to liczby.
– Aż 45 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 roku życia mieszka z rodzicami. Prawie połowa młodych małżeństw nie jest w stanie zakupić sobie mieszkania – mówił Jarosław Gowin, wicepremier.
W ubiegłym roku rząd oddał do użytku 221 tys. mieszkań. To – jak podkreśla Jarosław Gowin – najwięcej od 1979 r. Z całej jednak puli tylko 1500 stanowiły mieszkania społeczno–czynszowe, czyli takie, których oferta skierowana jest do osób o średnich i niskich zarobkach. To niecały jeden procent – wskazała wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Anna Kornecka.
– To oznacza, że w każdej gminie w naszym kraju, jeżeli podzielimy te 1500 przez ilość gmin, czyli prawie 2500 gmin w Polsce, to zobaczymy, że oczekiwanie na jedno mieszkanie to bardzo często okres dwóch lat – powiedziała wiceminister Anna Kornecka.
Sytuacja pokazuje, jak bardzo potrzebna jest budowa mieszkań o tzw. umiarkowanym czynszu. Odpowiedź na potrzebę stanowi program „Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe”.
– Nowy pomysł polega przede wszystkim na tym, aby włączyć samorządy tzn. dysponentów bardzo dużego zasobu gruntów, które mogą posłużyć do budowy mieszkań – wskazał ekonomista, dr Grzegorz Piątkowski.
Zakończony jest już bardzo ważny etap rozmów nad programem.
– Doszliśmy do porozumienia, finału. Teraz będą trwały kolejne procedury, raporty nieruchomości. Wnioski będziecie Państwo podejmować na sesjach rad gmin – zaakcentował Michał Sroka, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.
W ramach programu powstanie co najmniej kilkaset nowych mieszkań. Ich najemcy z czasem będą mogli stać się właścicielami lokalu.
– Jeśli nasza sytuacja finansowa z biegiem lat będzie stabilna i będzie ulegała pewnej poprawie, możemy po jakimś czasie uzyskać własność mieszkania, w którym mieszkamy – oznajmiła wiceminister Anna Kornecka.
Do programu przystąpiło między innymi miasto Przemyśl.
– W naszym mieście w ramach tej inicjatywy powstanie (w pierwszym etapie) ponad 200 mieszkań. Takie są plany – mówił Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.
Z inicjatywy skorzystają także m.in. Ustrzyki Dolne, Sanok czy Mielec. Dobrze, że po fiasku programu „Mieszkanie Plus” rząd szuka nowych rozwiązań – ocenił ekonomista Marek Zuber.
– Program „Mieszkanie Plus” jest jedną z porażek ostatnich lat, ale on, mówiąc kolokwialnie, nie spinał się, bo warunki programu były nierealne od początku. Nie było szans na realizację tego typu projektu – podsumował Marek Zuber.
Oby nowy program dał tę szansę. Szasnę, na którą czeka wielu młodych ludzi w Polsce.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 13
Autor: mj