Rząd PiS zapewnia ws. ACTA 2: Wolność w internecie zostanie zachowana
Treść
Nie milkną echa po konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku, gdzie prezes Jarosław Kaczyński ogłosił tzw. Piątkę Plus. Chodzi o zapewnienie, że rząd dokona takiej implementacji dyrektywy ACTA 2 w Polsce, że wolność w internecie będzie zachowana.
Parlament Europejski – mimo sprzeciwu wielu krajów, w tym Polski – poparł kontrowersyjną dyrektywę o prawach autorskich, tzw. ACTA 2. Na odpowiedź ze strony polskiego rządu nie trzeba było długo czekać.
– Wolność to szczególne słowo, szczególne pojęcie – mówił w Gdańsku Jarosław Kaczyński.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości obiecał w sobotę, że unijne przepisy zostaną w Polsce wprowadzone w taki sposób, aby nie zaszkodzić wolności w internecie.
Totalna opozycja krytykuje Jarosława Kaczyńskiego.
– Słowa: wolność i PiS to zakłamywanie rzeczywistości. To jest tak, jak diabeł ubrał się w ornat i ogonem na Mszę dzwonił. PiS przez całą kadencję ogranicza wolność – mówiła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.
To sprytny zabieg – dodał poseł Jarosław Kalinowski z PSL.
– Temat bardzo kontrowersyjny, jakim jest tzw. ACTA 2, znalazł się czy wymyślił prezes Kaczyński, żeby podbijać ten temat i wzbudzać jeszcze większe emocje. Ja myślę, że dzisiaj rząd polski powinien się zająć pracą nad wdrożeniem tej dyrektywy – mówił Jarosław Kalinowski.
Realizacja zapowiedzi prezesa PiS może być niemożliwa – ocenił poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi.
– To naprawdę będzie trudna gimnastyka, by stworzyć taką implementację tej dyrektywy, która zachowa dyrektywę, a jednocześnie zachowa wolność. Uważam, że się nie da – powiedział polityk Kukiz’15.
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki przypomniał, że to politycy PO poparli w Parlamencie Europejskim ACTA 2.
– Politycy PO dużo mówią o tym, że chcą bronić konstytucji, wolności, a gdy przychodzi do głosowania, to głosują przeciwko wolności – zauważył Patryk Jaki.
Rzecznik prezydenta RP, minister Błażej Spychalski podkreślił, że Andrzej Duda zawsze staje za tym, by w Polsce była pełna wolność.
– W szczególności, by wolność wypowiedzi, wolność prasy była na najwyższym możliwym poziomie, takim jak jest choćby i dzisiaj. Każde potencjalne ograniczenie jest krokiem w złym kierunku – zwrócił uwagę Błażej Spychalski.
Wprowadzenie w życie ACTA 2 to wprowadzenie cenzury – powiedział Piotr Boroń, były członek KRRiT.
– To jest klasyczny powrót do PRL, to jest klasyczny powrót do czasów totalitarnych – zaznaczył Piotr Boroń.
Zagrożeń płynących z wdrożenia w życie unijnej dyrektywy jest mnóstwo. Kto ma kontrolę nad informacją, ten decyduje – wskazał prof. Piotr Celiński z UMCS w Lublinie.
– Nie tylko gdzie płyną informacje, ale również kto i kiedy korzysta z tego, że te informacje przepływają w konkretny sposób. Wydaje mi się, że tutaj niestety lobbing wielkich korporacji i instytucji, kryjących się za prawami autorskimi, zwyciężył nad zdrowym rozsądkiem – powiedział prof. Piotr Celiński.
Na tę chwilę nie wiadomo, czy Prawu i Sprawiedliwości uda się rozwodnić dyrektywę dotyczącą praw autorskich. Pewne jest natomiast to, że sprawa dotyczy nas wszystkich, a na cenzurę w tzw. sieci nie powinno być miejsca.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 31
Autor: mj